Rok 2009 w literaturze
Luty
Jan Błoński, jeden z najbardziej cenionych polskich krytyków literackich, zmarł w Krakowie w wieku 78 lat. Uznanie w świecie literackim przyniosły Błońskiemu przede wszystkim jego interpretacje dzieł klasyków XX wieku: Prousta (Widzieć jasno w zachwyceniu, 1965), Becketta (Samuel Beckett, 1982), Stanisława Ignacego Witkiewicza (Stanisław Ignacy Witkiewicz jako dramaturg, 1973 i Od Stasia do Witkacego, 1997). Jan Błoński pisał też o Gombrowiczu (Forma, śmiech i rzeczy ostateczne, 1994), Miłoszu (Miłosz jak świat, 1998) i Mrożku (Wszystkie sztuki Sławomira Mrożka, 1995).
Laureatami Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta za całokształt dorobku literackiego zostali prozaik Józef Hen oraz poeta Krzysztof Karasek. Nagrodę otrzymała też Anna Janko za książkę Dziewczyna z zapałkami.
Ukazała się książka I była miłość w getcie, ostatnie dzieło ostatniego przywódcy powstania w warszawskim getcie, Marka Edelmana.
Niepublikowane dotąd listy Jana Pawła II znalazły się w książce Beskidzkie rekolekcje przedstawiającej przyjaźń papieża z Wandą Półtawską. Kardynał Stanisław Dziwisz skrytykował autorkę za zbytnie odsłonięcie prywatności Jana Pawła II.
Czytaj również:
Prawa człowieka w literaturze Azyl: warszawskie ZOO, wrzesień 1939