Trwa ładowanie...
d1iym06

Rohinton Mistry

W 1975 roku wyemigrował do Kanady, do Toronto, gdzie podjął pracę w banku. Pisanie rozpoczął w 1983 roku, podczas studiów na University of Toronto. Wkrótce otrzymał dwie nagrody literackie Hart House oraz Contributor's Pize za rok 1985, przyznawaną corocznie przez "Canadian Fiction Magazine".
Dwa lata później wydawnictwo Penguin Books opublikowało zbiór jego jedenastu opowiadań pt. Tales from Firozsha Baag, opisujących codzienne życie ludzi zamieszkujących blok w Bombaju.
Jego pierwsza powieść Such a Long Journey to wyrazisty obraz życia hinduskiej rodziny i hinduskiej kultury. Opublikowana w 1991 roku, zdobyła Governor General's Award, the Commonwealth Writers Pize za najlepszą książkę oraz W.H. Smith/Books in Canada First Novel Award. Powieść została przetłumaczona na języki niemiecki, szwedzki, norweski, duński i japoński.
Fabuła ostatniej powieści A Fine Balance rozgrywa się w Indiach, w połowie lat 70-tych, w których to rząd wprowadza stan wyjątkowy. Historia skupia się na czterech bohaterach, których losy splatają się pod jednym dachem skromnego mieszkania.

Rohinton Mistry
Miejsce urodzenia

Bombaj, Indie

Bibliografia
d1iym06

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iym06
d1iym06
d1iym06