Trwa ładowanie...
dwltn9i

Roger Zelazny

Amerykański pisarz science-fiction i fantasy. Wywarł głębokie piętno na literaturze science-fiction lat 60'tych i 70'tych. Jego pierwsze opowiadanie zostało opublikowane w 1962 roku. W późniejszym czasie wydał jeszcze około 150 krótkich opowiadań i 50 książek.

Do najlepszych jego powieści należą Pan Światła (1967 - polskie wydanie 1991), Ja, nieśmiertelny (1966 - polskie wydanie 1994), Stwory Światła i Ciemności (1969 polskie wydanie 1988). Uważany był za lidera ruchu "Nowej Fali" w fantastyce. Kładąc nacisk na psychologię jego bohaterów, jak również szczegółowości pomysłów i literackiej scenerii, jego dzieła uzyskały pochwały krytyków jak i również samych czytelników. Proza Zelaznego jest znana z zacierania granic między science-fiction i fantasy.

Niektóre z jego najlepszych powieści były oparte na mitologiach różnych kultur, np. Pan Światła oparty jest na panteonie Hinduskim. Egipscy bogowie i boginie zamieszkują jego Stwory Światła i Ciemności, Oko Kota posiada elementy religii i folkloru Navajo.

Za swoją pracę uzyskał wiele nagród, w tym sześć Hugo, nagrody przyznawanej przez fanów science-fiction i dwie Nebula, przyznawanych przez Amerykańskich Pisarzy Science Fiction. Zmarł na raka.

dwltn9i

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwltn9i
dwltn9i
dwltn9i