Trwa ładowanie...
d1hxkyq
29-11-2012 00:00

Rodowód kniaziów Świrskich do końca XVI wieku

książka
Oceń jako pierwszy:
d1hxkyq
Rodowód kniaziów Świrskich do końca XVI wieku
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Rodowód kniaziów Świrskich Jana Tęgowskiego to dziewiąty już tom Biblioteki Genealogicznej, ukazującej się pod redakcją Marka Górnego. Jest to jednocześnie pierwsza monografia rodu wprawdzie książęcego, ale zaliczającego się do pomniejszych w Rzeczypospolitej Jagiellonów. Mimo to bardzo ważna, bo dzięki temu, że przedstawia „ród książęcy w długim trwaniu (około 200 lat), wpisuje się w zapotrzebowanie na badania społeczeństwa Wielkiego Księstwa Litewskiego, widzianego poprzez pryzmat [dziejów] ludzi przeciętnych i jednocześnie nieprzeciętnych – takich właśnie, jakimi byli kniaziowie Świrscy”.
Taka perspektywa „średniego piętra” struktury społecznej – ukazująca tworzenie, umacnianie bądź zanikanie więzi rodzinnych i rodowych, nawiązywanie stosunków klientarnych z rodami magnackimi i dobieranie strategii odpowiadających pozycji majątkowej i społecznej badanej rodziny bądź rodu – umożliwia nam lepsze zrozumienie nie tylko „dużych” procesów zachodzących w społeczeństwie Wielkiego Księstwa, ale i zachowań poszczególnych osób w konkretnych sytuacjach.

Monografia Tęgowskiego, bardzo starannie opracowana, stanowi owoc niezwykle sumiennej, wieloletniej kwerendy w bibliotekach krajowych i zagranicznych. Niewątpliwie jest to – i będzie przez długie dziesięciolecia – bezcenne źródło do poznania życia i obyczajowości możnowładztwa litewskiego przełomu epok: zmierzchu średniowiecza i początków ery nowożytnej.

Rodowód kniaziów Świrskich do końca XVI wieku
Numer ISBN

978-83-229-3180-6

Wymiary

170x245

Gatunek

Historia Polski

Oprawa

6

Liczba stron

224

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hxkyq
d1hxkyq
d1hxkyq
d1hxkyq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj