Trwa ładowanie...
d3bj507
20 lipca 2022, 12:00

Rekonstrukcja praindoeuropejskiego systemu fonologicznego

książka
Oceń jako pierwszy:
d3bj507
Rekonstrukcja praindoeuropejskiego systemu fonologicznego
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Monografia ukazuje współczesny stan wiedzy dotyczącej rekonstrukcji praindoeuropejskiego systemu fonologicznego. Opierając się na regularnych odpowiedniościach dźwiękowych w morfemach poświadczonych w najstarszych językach indoeuropejskich, autor przedstawia rekonstrukcję poszczególnych fonemów praindoeuropejskich oraz całego systemu fonologicznego wraz z jego możliwą interpretacją fonetyczną. Przy każdym fonemie podaje pierwiastki i formy praindoeuropejskie wyekscerpowane ze współczesnych leksykonów indoeuropeistycznych. Zwraca uwagę na liczbę poświadczonych form dla każdego fonemu oraz ich rozłożenie w danych grupach języków indoeuropejskich. Dodatkowo stara się zbadać, jak statystycznie układa się liczba odtwarzanych fonemów dla podanych pierwiastków praindoeuropejskich. W rezultacie dochodzi do wniosku, iż przedstawiany obecnie praindoeuropejski system fonologiczny powinien również być rekonstruowany dla najstarszej fazy rozwoju języka praindoeuropejskiego, jeszcze przed wyodrębnieniem się grupy języków anatolijskich. Innowacją pracy jest kladystyczne podejście do rekonstrukcji praindoeuropejskich pierwiastków i zwrócenie uwagi na te grupy języków indoeuropejskich, na podstawie których odtwarzane są poszczególne pierwiastki, oraz na liczbę poświadczeń danych pierwiastków w określonych grupach języków indoeuropejskich.
Dariusz R. Piwowarczyk– doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa (specjalność: językoznawstwo indoeuropejskie), pracownik Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył filologię klasyczną na tej uczelni oraz językoznawstwo indoeuropejskie na Uniwersytecie w Lejdzie. Przebywał na stażach badawczych w USA (Cornell University, University of Pennsylvania) oraz w Niemczech (Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg). Zajmuje się szeroko pojętym językoznawstwem indoeuropejskim. Jest autorem monografii The Latin -iēs/ia Inflection – Synchronic Evidence and Diachronic Origin (2019) oraz kilkunastu artykułów naukowych z tej dziedziny.

Rekonstrukcja praindoeuropejskiego systemu fonologicznego
Numer ISBN

978-83-233-5112-2

Wymiary

158x235

Oprawa

miękka

Liczba stron

286

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507
d3bj507
d3bj507
d3bj507
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj