Trwa ładowanie...

Przygody „Kodu da Vinci” na Białorusi

Na Białorusi „Kod Da Vinci” będzie dozwolony tylko dla dorosłych – tak zadecydowała w środę państwowa komisja dopuszczająca filmy do dystrybucji, która zebrała się po protestach Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Przygody „Kodu da Vinci” na BiałorusiŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

Film będzie pokazywany w trzech stołecznych kinach. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy premiera się odbędzie. Po protestach wstrzymano sprzedaż biletów, choć rozprowadzono ich już kilka tysięcy. Po ogłoszeniu decyzji sprzedaż wznowiono i przed kinami ustawiły się kolejki. Jako pierwsi na zapowiedź pokazu „Kodu Da Vinci” zareagowali katolicy. W kościele św. Szymona i Heleny w Mińsku zorganizowano serię wykładów potępiających książkę Dana Browna. Proboszcz Władysław Zawalniuk zapowiedział wysłanie listu protestacyjnego do Hollywood i do autora książki.

W diecezji mińsko-mohylewskiej Kościoła katolickiego uznano, że film obraża uczucia nie tylko wiernych, lecz także ateistów, ponieważ natrząsa się nie tylko z wartości chrześcijańskich, lecz także ogólnoludzkich.

Kościół katolicki nie zamierza jednak zabraniać oglądania tego filmu, bo wychodzi z założenia, że owoc zakazany jest słodszy – powiedziano agencji Interfax-Zapad w diecezji.Służba prasowa białoruskiej Cerkwi rozpowszechniła oświadczenie, w którym podkreśliła, że utwór Browna obraża uczucia religijne chrześcijan.

– Nie przypadkiem w praktyce prawodawczej istnieje pojęcie obrazy godności, a także uczuć religijnych i narodowych uczuć obywateli – przypomniała.

Białoruska Cerkiew oceniła utwór Browna jako autorską fantazję na zmyślony temat, karmiącą się pogłoskami i plotkami, rozpowszechnianymi przez przeciwników chrześcijaństwa z czasów ziemskiej służby Jezusa Chrystusa. Uznała też książkę za cyniczną próbę wywołania przez autora zainteresowania swą twórczością za wszelka cenę, nawet za pomocą spotwarzania Boga i wypaczania historii ziemskiego życia Jezusa i jego uczniów.

d2bl827

– O ile mi wiadomo, film pokazano już w Patriarchacie moskiewskim, który uznał, że należy go przyjmować jako zjawisko kultury masowej. To fantastyka i jako taką należy go rozpatrywać – podkreślił Koktysz.

Jego zdaniem „Kod Da Vinci” nie wpłynie negatywnie na wiarę ludzi, lecz przeciwnie – nakręcenie filmu o Chrystusie świadczy o zainteresowaniu chrześcijaństwem.

Koktysz przypomniał, że ostatni raz na Białorusi takie namiętności wywołał „Harry Potter”. Wierni wystosowali wówczas protest, pod którym zebrano 500 stron podpisów. Organizatorzy protestu, do którego dołączyli nawet urzędnicy ministerstwa oświaty, podkreślali, że prawdziwi wierni nie uznają czarodziejstwa i magii.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj