Trwa ładowanie...
d1s11gt
15 kwietnia 2010, 00:00

Przeszłość jako przedmiot przekazu

książka
Oceń jako pierwszy:
d1s11gt
Przeszłość jako przedmiot przekazu
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Socjologowie polscy już od początku lat sześćdziesiątych XX wieku systematycznie podejmowali temat "żywej historii" - oddziaływania przeszłości na żyjące pokolenia. W ostatnich dekadach tematyka ta zyskała na znaczeniu, a w wielu krajach toczą się poważne, a często trudne i bolesne dyskusje o różnych sposobach reprezentowania zbiorowego doświadczenia. Prace przygotowane w ramach projektu badawczego Współczesne społeczeństwo polskie wobec przeszłości wnoszą do socjologicznej debaty propozycje teoretycznego ujęcia pamięci zbiorowej, podsumowania badań dawniejszych, nowe ustalenia empiryczne oraz wynikające z nich pytania i hipotezy.

W pracy Przeszłość jako przedmiot przekazu obaj autorzy w nowym kontekście społecznym wracają do tematów, którymi zajmowali się w przeszłości. Andrzej Szpociński omawia znaczenie "narracji" - przekazu w procesie kształtowania pamięci, Piotr Tadeusz Kwiatkowski nawiązuje zaś do badań nad kształtowaniem się i funkcjonowaniem w XX wieku dyskursów o przeszłości regionalnej. Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że trwanie pamięci lokalnej stało się w wielu środowiskach ważnym czynnikiem kształtowania po 1989 roku społecznego kapitału "małych ojczyzn".

Przeszłość jako przedmiot przekazu
Numer ISBN

83-7383-191-6

Wymiary

145x200

Gatunek

Psychologia

Oprawa

3

Liczba stron

156

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s11gt
d1s11gt
d1s11gt
d1s11gt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj