Trwa ładowanie...
józef
23-04-2010 13:48

Przegląd filmowy z okazji 85. urodzin Józefa Hena

Przegląd filmowy z okazji 85. urodzin Józefa HenaŹródło: Inne
d158hmj
d158hmj

Filmy „Krzyż Walecznych”, „Nikt nie woła”, „Prawo i pięść” oraz „Dwa żebra Adama” są w programie przeglądu organizowanego w Warszawie z okazji 85. urodzin Józefa Hena , wybitnego pisarza i scenarzysty filmowego. Przegląd potrwa od 9 do 15 listopada.

  1. urodziny Hena przypadają 8 listopada.

Projekcje filmów w ramach przeglądu Hen85 odbędą się w KINO.LAB-ie działającym w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) Zamek Ujazdowski. W inauguracji przeglądu, 9 listopada, weźmie udział Józef Hen - pokazany zostanie wówczas krótkometrażowy film dokumentalny „Fotografie mojego taty” wyreżyserowany przez syna pisarza, Macieja Hena.

W programie przeglądu znajdą się ponadto filmy zrealizowane według scenariuszy Józefa Hena , stworzonych przez pisarza na podstawie własnych powieści i opowiadań. Będą wśród nich m.in. „Krzyż Walecznych” (1958) i „Nikt nie woła” (1960) w reżyserii Kazimierza Kutza, „Prawo i pięść” (1964) w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz „Dwa żebra Adama” (1963) w reżyserii Janusza Morgensterna.

d158hmj

„Krzyż Walecznych” to film złożony z trzech nowel: „Krzyż”, „Pies” i „Wdowa”, będących adaptacjami opowiadań Hena . Ich akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Wojna z punktu widzenia reżysera nie ma w sobie niczego patetycznego.

Bohaterem jednej z nowel jest Franek Socha (w tej roli Jerzy Turek), wiejski fajtłapa. Wojna wyzwala w nim cechy, o które sam siebie nie podejrzewał - Franek wykazuje się bohaterstwem. Ma nadzieję, że po powrocie do rodzinnej wsi zyska uznanie w oczach najbliższych. Jest naiwny, ogranicza wojnę tylko do działań frontowych. Przeżywa szok, gdy dowiaduje się, że z jego wsi zostały zgliszcza.

„Nikt nie woła” to dramat psychologiczny, do którego Hen napisał scenariusz na podstawie własnej powieści. Akcja rozgrywa się na Ziemiach Odzyskanych tuż po wyzwoleniu. Bohaterem jest mężczyzna, który szuka ucieczki przed konsekwencjami wojny i musi ukrywać się przed członkami organizacji podziemnej. Bohater osiedla się w małym miasteczku, pragnie samotności. Poznaje jednak dziewczynę, do której zaczyna żywić silne uczucie. Główne role zagrali Henryk Boukołowski i Zofia Marcinkowska.

Film „Prawo i pięść” jest nazywany polskim westernem. Hen napisał jego scenariusz na podstawie swojej powieści pt. Toast. Główny bohater to grany przez Gustawa Holoubka Andrzej Kenig, były więzień obozu koncentracyjnego.

Akcja filmu rozgrywa się po II wojnie światowej na ziemiach zachodnich, czekających na osadników. Osadnicy muszą stawiać czoło uzbrojonym bandom rzezimieszków, żyjących z grabieży. Kenig zostaje włączony do grupy mającej zabezpieczyć mienie pobliskiego uzdrowiska. Niebawem uświadamia sobie, że jego koledzy to w rzeczywistości szabrownicy, którzy nie przebierają w środkach, by zdobyć fortunę.

d158hmj

Scenariusz „Dwóch żeber Adama” Hen napisał na podstawie swojego opowiadania. Film jest satyrą na obyczajowość małego miasteczka, gdzie wszyscy o wszystkich wiedzą wszystko. W obsadzie są m.in. Zygmunt Kęstowicz i Renata Kossobudzka. Główny bohater, inżynier Wiktus, po dłuższym pobycie za granicą wraca do rodzinnego miasteczka i czekającej tam na niego żony. Niedługo po nim w miasteczku pojawia się piękna Włoszka - jak się okazuje, także żona inżyniera, poślubiona we Włoszech. Obie kobiety postanawiają w zgodzie zamieszkać pod jednym dachem. Tego jednak nie może znieść konserwatywna małomiasteczkowa społeczność. Rodzina inżyniera staje się obiektem plotek.

Bilety na seanse w ramach przeglądu będą do nabycia w kasie CSW. Nie będą jednak dotyczyły projekcji z dnia 9 listopada - wówczas wstęp będzie możliwy za okazaniem zaproszenia.

Józef Hen urodził się 8 listopada 1923 r. w Warszawie. Jako dziecko współpracował z redagowanym przez Janusza Korczaka czasopismem „Mały Przegląd”. We wrześniu 1939 r. przebywał w oblężonej Warszawie. Kolejne lata wojny spędził w ZSRR. Do Polski wrócił jako żołnierz II Armii Wojska Polskiego.

W dorobku ma m.in. powieści Kwiecień (1960), Nikt nie woła (1957, wydana dopiero w 1990 r.), zbiór opowiadań Krzyż Walecznych (1964), refleksyjno-wspomnieniowe zapiski Nie boję się bezsennych nocy (1987, kontynuacja 1992), opowieść o wczesnych latach swojego życia Nowolipie (1991) oraz powieść Bruliony Profesora T. (2006).

d158hmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d158hmj