Trwa ładowanie...
du37gkr
12-02-2011 00:00

Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina (1856 - 1886)

książka
Oceń jako pierwszy:
du37gkr
Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina (1856 - 1886)
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Fascynująca biografia Iwana Franki, ukraińskiego pisarza, historyka i działacza politycznego, to portret postaci pomnikowej, a zarazem dramatycznie uwikłanej w realia swojej epoki. Mikrohistoria wspólnot i środowisk napotyka tu wielkie zjawiska dziejowe – walkę imperiów o wpływy polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej, dążenie narodów do samostanowienia, pracę organiczną warstw wykształconych, walkę powstańczą przeciw zaborcom, wreszcie konflikty klasowe i wielką transformację ekonomiczną.

Franko, wyrazisty bohater, krnąbrne dziecko swojego czasu, tworzy historię, a poezja i polityka – jak w polskiej tradycji romantycznej – ściśle się tu przenikają. Książkę Jarosława Hrycaka, najważniejszego historyka współczesnej Ukrainy i wybitnego naukowca, czyta się jak pasjonującą powieść.

Iwan Franko(1856–1916) - ukraiński poeta, pisarz, historyk i działacz polityczny, bohater wspólnej historii Polaków, Ukraińców, Żydów i Rosjan. Jeden z fundatorów (obok Tarasa Szewczenki) nowoczesnej tożsamości ukraińskiej, wciąż kształtującej się w niezakończonym i otwartym procesie. Jego losy pomagają nam zrozumieć nie tylko sąsiadów, ale również meandry naszej własnej świadomości zbiorowej, którą trudno sobie wyobrazić bez idei, symboli i fraz XIX-wiecznych wieszczów.

Powstawanie narodów Europy Środkowej i nacjonalizm, emancypacja jednych klas i zmierzch innych, burzenie starych tradycji i powstawanie nowych – oto kontekst losów autora Skradzionego szczęścia, pomagający wyjaśnić kondycję współczesnej „rodzinnej Europy” z jej nierozwiązanymi problemami i pytaniami.

Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina (1856 - 1886)
Numer ISBN

978-83-61006-72-5

Wymiary

165x235

Gatunek

Biografie i autobiografie

Oprawa

3

Liczba stron

528

du37gkr

Podziel się opinią

2
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du37gkr
du37gkr
du37gkr