Trwa ładowanie...
d28vbtj
15-04-2010 00:00

Projekt - Rozszerzenie. Jak Polska wchodziła do Unii. Nieznane kulisy rozszerzenia

książka
Oceń jako pierwszy:
d28vbtj
Projekt - Rozszerzenie. Jak Polska wchodziła do Unii. Nieznane kulisy rozszerzenia
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Projekt Rozszerzenie – powiększenie Unii Europejskiej o dziesięciu nowych członków w 2004 roku – był wielkim wyzwaniem w historii Europy. Jego sukces nie był jednak na żadnym z etapów przesądzony. Jak się narodził ten Projekt? Czy gwarantował przyjęcie Polski i kto o jej członkostwo naprawdę zabiegał? Co było największą przeszkodą i kto dokonał największego wysiłku? Czy Rosja mogła powstrzymać zjednoczenie Europy i jaką rolę odegrały Niemcy? Jaką Francja?

Günter Verheugen, niemiecki polityk, został komisarzem ds. rozszerzenia w 1999 roku. Czy miał koncepcję rozszerzenia? Jak poznawał Polskę i co o niej myślał? Kiedy uwierzył, że rozszerzenie jest możliwe? I dlaczego uznał, że musi być historyczną sprawiedliwością. Jaką rolę odegrał w tym Projekcie Kościół i na ile hasło Nicea albo śmierć mogło zamknąć nam drogę do Unii?

Marek Orzechowski, dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent telewizji w Brukseli w tym fascynującym okresie był blisko nie tylko historycznych zdarzeń ale i Güntera Verheugena. Prowadził z nim niezliczoną ilość rozmów i wywiadów. O dopłatach i bigosie, stoczniach i oscypku, rolnikach i dostępie do rynków pracy. O historii polsko-niemieckiej i europejskiej. Obaj, Orzechowski i Verheugen ujawniają kulisy zdarzeń, którymi żyła cała Polska i cała Europa, a których konsekwencje przesądzają o Europie jutra.

Projekt - Rozszerzenie. Jak Polska wchodziła do Unii. Nieznane kulisy rozszerzenia
Numer ISBN

978-83-11-11513-2

Wymiary

170x240

Gatunek

Ekonomia,Polityka

Oprawa

1

Liczba stron

388

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj
d28vbtj
d28vbtj
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj