Trwa ładowanie...
19-11-2015 14:56

Prof. Joachim Bauer głównym prelegentem na konferencji ''Budząca się szkoła – motywacja, relacje, uczenie się''

Profesor Joachim Bauer, znany niemiecki neurobiolog, lekarz, psychiatra i psychoterapeuta, będzie głównym prelegentem na konferencji „Budząca się szkoła – motywacja, relacje, uczenie się” organizowanej przez Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli 9 grudnia 2015 r. w Warszawie. Współorganizatorami wydarzenia są słupskie wydawnictwo Dobra Literatura i fundacja „Budząca się szkoła”. Partnerem organizacyjnym jest Centrum Edukacji Grupa ORLEN. Patronat honorowy nad konferencją przejął Rzecznik Praw Dziecka, pan Marek Michalak. 

Prof. Joachim Bauer głównym prelegentem na konferencji ''Budząca się szkoła – motywacja, relacje, uczenie się''Źródło:
d47y93p
d47y93p

Profesor Joachim Bauer , znany niemiecki neurobiolog, lekarz, psychiatra i psychoterapeuta, będzie głównym prelegentem na konferencji „Budząca się szkoła – motywacja, relacje, uczenie się” organizowanej przez Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli 9 grudnia 2015 r. w Warszawie. Współorganizatorami wydarzenia są słupskie wydawnictwo Dobra Literatura i fundacja „Budząca się szkoła”. Partnerem organizacyjnym jest Centrum Edukacji Grupa ORLEN. Patronat honorowy nad konferencją przejął Rzecznik Praw Dziecka, pan Marek Michalak.

Profesor Bauer wykłada i prowadzi badania na Uniwersytecie we Fryburgu. Jest jednym z bardziej znanych i uznanych specjalistów w dziedzinie psychosomatyki. Za swoją pracę badawczą otrzymał prestiżową nagrodę Organon Niemieckiego Towarzystwa Psychiatrii Biologicznej. Jego wieloletnia praca i badania w dziedzinach neurobiologii, psychiatrii klinicznej i praktyki psychoterapeutycznej zaowocowały bogatymi rozpoznaniami i przełomowymi publikacjami zarówno w obszarze literatury fachowej, jak i w postaci książek popularnonaukowych. W swojej pracy naukowej Bauer szczególną uwagę poświęca badaniu czynników wpływających na stan zdrowia i kondycję psychiczną nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Od 2013 r. kieruje zakrojonym na szeroką skalę 4-letnim projektem badawczym dotyczącym m.in. wpływu uważności (MBSR) na efekty uczenia się i nauczania. Jest założycielem i dyrektorem Instytutu Zdrowia Pracowników Szkolnictwa w Monachium. Kieruje zainicjowanym przez rząd Bawarii Programem Profilaktyki Zdrowotnej Nauczycieli.

Joachim Bauer jest autorem licznych publikacji i książek popularnonaukowych, m.in. Das Gedächtnis des Körpers. Wie Beziehungen und Lebensstile unsere Gene steuern (Pamięć ciała. Jak relacje i styl życia sterują naszymi genami), Warum ich fühle, was du fühlst (wyd. polskie Empatia. Co potrafią lustrzane neurony, PWN, Warszawa 2009), Schmerzgrenze. Vom Ursprung alltäglicher und globaler Gewalt (wyd. polskie Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy, Dobra Literatura, Słupsk 2015), Lob der Schule (wyd. polskie Co z tą szkołą, Dobra Literatura, Słupsk 2015), bestsellera na liście tygodnika Der Spiegel: Arbeit. Warum unser Glück von ihr abhängt und warum sie uns krank macht (Praca – źródło szczęścia i przyczyna chorób) oraz najnowszej pracy Selbststeuerung. Die Wiederentdeckung des freien Willens (Samosterowność. Powrót wolnej woli).

W 2013 r. prestiżowy niemiecki magazyn polityczny Cicero uznał Bauera za jednego z najbardziej wpływowych intelektualistów obszaru niemieckojęzycznego.

Konferencja będzie poświęcona zagadnieniom związanym z koniecznością zmian w obecnym systemie edukacji, zwłaszcza kwestiom motywacji uczniów, autonomii szkół oraz znaczenia relacji w procesie uczenia się. Oprócz profesora Bauera prelegentami na konferencji będą Margret Rasfeld, dyrektorka niemieckiej Szkoły Zintegrowanej Berlin Centrum, prof. Małgorzata Żytko z Wydziału Pedagogiki UW oraz dr Marzena Żylińska, dydaktyk i autorka książki „Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi”. Konferencję zakończy debata pt. „Jak zacząć budzenie szkół?”, w której udział wezmą dr Marzena Żylińska (moderator), Monia Ben Larbi, Bożena Będzińska-Wosik, Izabella Gorczyca, Jarosław Szulski i Margret Rasfeld.

Tłem merytorycznym konferencji będą m.in. książki prof. Bauera „Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy” oraz „Co z tą szkołą. Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców.”

d47y93p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47y93p