Książki dla najważniejszych ludzi na świecie: 4-6 lat
Czarostatki i parodzieje , Paweł Pawlak (tekst i ilustracje), Warszawa: Tatarak: 2012.
Oto książka obrazkowa w swoim najlepszym wcieleniu - przyjazna, niezwykle otwarta na czytelnika, a jednocześnie pełna skłębionej autorskiej wyobraźni i włączająca dzieci do współczesnej kultury, która coraz bardziej przesuwa się w kierunku obrazu. Ale "Czarostatki i parodzieje", jak każda książka zilustrowana przez Pawła Pawlaka, to przede wszystkim ogromna przyjemność.
Tym razem w nasze ręce trafia dzieło autorskie, od początku do końca przez niego wymyślone, zaprojektowane, namalowane i napisane, przy czym tekst jest tutaj jedynie ramą dla właściwej historii o dziewczynce, która w absolutnie fascynujący sposób przetwarza i stwarza świat. Zosia zostaje sama w domu. Na krótko, akurat na tyle, żeby parująca szklanka z herbatą wezbrała czarodziejską parą, rysunki na kartce Zosi ożyły, uleciały postaci z zawieszonej pod sufitem karuzeli, globus stał się kulą ziemską w dłoniach parodziejów.
Nie chcę podsuwać tropów i opowiadać tej historii, bo każde dziecko zobaczy ją zupełnie inaczej. Mnie przypomina te chwile, kiedy, zupełnie jeszcze mała, stawałam przy oknie i patrząc poprzez dziurki wyciskane palcem w zbierającej się na szybie parze, wymyślałam własne historie.
Jaki jest zatem świat małej Zosii z "Czarostatków i parodziejów"? Zamglony, wilgotny od pary, wełnistych chmur oraz podmuchów wiatru i nadal, jak to u Pawła Pawlaka, pełen kolorów, radości, dyskretnego humoru i ciepła, ostrych nosków i spęczniałych czuprynek. Świat, w którym nic nie jest oczywiste, a rzeczy nie są, tylko się stają. Tak na świat potrafią spojrzeć jedynie twórcy - no i dzieci oczywiście.