Książki dla najważniejszych ludzi na świecie: 5-8 lat
Poczytaj mi, mamo. Księga trzecia , Warszawa: Nasza Księgarnia, 2012.
Uwielbiałam te malutkie książeczki w miękkiej okładce i do tej pory wiele z nich potrafię zacytować z pamięci, zapewne podobnie jak wielu moich rówieśników. Seria "poczytaj mi, mamo" ukazywała się od początku lat 50-tych, gromadząc wielu najwybitniejszych pisarzy dla dzieci oraz mistrzów ilustracji. Nasza Księgarnia od dwóch lat wznawia je w formie zbiorów i tym razem do rąk czytelników trafia trzecia księga, a w niej dziesięć utworów. Różnych, jak zwykle w zbiorach. Napisanych wierszem albo prozą. Realistycznych albo baśniowych. Dla młodszych albo dla starszych. Wszystkie są jednak jak dobrzy przyjaciele, którzy wpadli z nieoczekiwaną wizytą.
Jak czyta się te teksty teraz, kiedy dzieci nie znają smaku miętowych dropsów, a maszyna do pisania jest sprzętem muzealnym? Bez kłopotu, bo Nasza Księgarnia wybrała je starannie, unikając tych najbardziej obywatelsko zaangażowanych, jak na przykład maszerujący w pochodzie pierwszomajowym "Chłopiec z okręcikiem", którego, przyznam się z zażenowaniem, w wieku lat dwóch osobliwie ukochał mój starszy syn.
W zbiorze "Poczytaj mi, mamo" warstewka dawnych realiów jest cienka, a pod nią tętnią odwieczne dziecięce emocje i pragnienia. Dzieci bowiem nadal szukają przyjaciół, zmagają się z lękami, gubią kapcie, uwielbiają zwierzęta, szczególnie tak dziwne jak kameleon. A przy okazji wspólnej lektury mogą się dowiedzieć czegoś o dzieciństwie swoich rodziców, zanim wybuchną śmiechem przy historii o podróży morskich świnek albo o zakatarzonej żyrafie.