Trwa ładowanie...
d2mmj75
18-12-2014 00:00

Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

książka
Oceń jako pierwszy:
d2mmj75
Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?
Tytuł oryginalny

The Righteous Mind

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Elibri
Źródło: Elibri

Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów?

Dlaczego ludzie tak chętnie przypisują bliźnim najgorsze motywy?

W książce Prawy umysł psycholog społeczny Jonathan Haidt analizuje genezę podziałów między ludźmi i wskazuje drogę ku wzajemnemu zrozumieniu.

Punktem wyjścia są dla niego intuicje moralne – niemal natychmiastowe odczucia dotyczące innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje te wydają nam się oczywistymi prawdami, wzbudzając w nas niewzruszoną pewność, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pokazuje, że owe intuicje różnią się w zależności od kultury, między innymi kultury lewicy i prawicy politycznej.

Autor łączy wyniki własnych badań z odkryciami antropologów, historyków i innych psychologów, aby sporządzić czytelną mapę królestwa moralności. Wyjaśnia też, dlaczego konserwatyści posługują się tą mapą bardziej sprawnie niż liberałowie. Haidt przygląda się genezie moralności, obalając pogląd, że ewolucja uczyniła z nas istoty na wskroś egoistyczne. Nie twierdzi jednak, że jesteśmy urodzonymi altruistami, lecz wysuwa bardziej subtelną tezę – uważa, że ludzie są z natury istotami grupowymi. To nasza skłonność do łączenia się w grupy – wyjaśnia autor – jest źródłem naszych największych radości, naszych podziałów religijnych i naszych sympatii politycznych.

W znakomitym ostatnim rozdziale poświęconym ideologii i cywilizacji Haidt pokazuje, w czym każda ze stron ma rację, i wyjaśnia, dlaczego potrzebujemy idei liberałów, konserwatystów i libertarian, aby osiągnąć sukces jako społeczeństwo.

Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?
Numer ISBN

978-83-62122-82-0

Wymiary

165x235

Gatunek

Psychologia,Religia i religioznawstwo

Oprawa

3

Liczba stron

512

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mmj75
d2mmj75
d2mmj75