Trwa ładowanie...
d1qhtpt
26 października 2023, 22:20

Późnowiktoriański holokaust. Głód, El Nino i tworzenie Trzeciego Świata

książka
Oceń jako pierwszy:
d1qhtpt
Późnowiktoriański holokaust. Głód, El Nino i tworzenie Trzeciego Świata
Tytuł oryginalny

Late Victorian Holocausts. El Niño Famines and the Making of the Third World

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Mistrzowskie połączenie historii środowiskowej i politycznej w globalnym wymiarze, ukazujące XIX-wieczne korzenie zacofania obszarów znanych później jako Trzeci Świat.
Biorąc pod lupę serię susz wywołanych przez zjawisko El Niño oraz będące ich następstwem klęski głodu, które ogarnęły świat w ostatnich trzech dekadach XIX wieku, Mike Davis rzuca światło na skryty, choć złowieszczy związek między arogancją potęg imperialnych a klęskami naturalnymi, który zrodził jedną z najokrutniejszych tragedii w historii ludzkości.
Późnowiktoriański holokaust skupia się na trzech obszarach dotkniętych przez susze, a następnie klęski głodu: Indiach, północnych Chinach, oraz północno-wschodniej Brazylii. Na wszystkie trzy wpływ miały te same, związane z globalnym klimatem czynniki, stojące za gigantyczną utratą plonów, wszystkie też doświadczyły zabójczych klęsk głodu dziesiątkujących lokalne społeczności. Jednak w każdym przypadku efekty suszy zostały spotęgowane przez tragiczne decyzje polityczne podjęte przez poszczególne rządy.
Davis wysuwa tezę, że początków niedorozwoju obszarów przyszłego Trzeciego Świata należy szukać w dobie szczytowego imperializmu, kiedy to ceną za wkroczenie kapitalistycznego świata w nowoczesność były życia milionów chłopów.
Książka wyróżniona nagrodą przyznawaną przez World History Association dla najlepszych publikacji z zakresu historii globalnej.


„Książka Davisa ma fundamentalne znaczenie w dzisiejszym świecie, lecz jest równie ciekawa z historycznego punktu widzenia (…) to niezwykle pouczająca pozycja, która nie skupia się wyłącznie na jednym problemie”
– Amartya Sen, „New York Times”
„Davis pisze z imponującym rozmachem (…) W swej pracy łączy ekonomię polityczną, meteorologię i ekologię z żywą narracją, czego efektem jest porywająca książka, ujmująca temat w nowatorski sposób. Wiele mówi się o pisaniu „globalnej historii” oraz „historii interdyscyplinarnej”: tak właśnie powinna wyglądać”
– Kenneth Pomeranz, autor książki The Great Divergence
„Globalny klimat spotyka się z obejmującą cały świat ekonomią polityczną: wpływ tego pierwszego zderza się z fundamentalizmem drugiego. Mike Davis rozwija swą opowieść ze swadą, gniewem i dociekliwością”.
– Stephen J. Pyne, autor książki World Fire
„Davis, błyskotliwy i nieszablonowy badacz, ukazuje triumf zachodniego imperializmu z drugiej połowy XIX wieku w kontekście zachowań pogodowych wyznaczanych przez El Niño (…) To przełomowa praca, która pochłania umysł czytelnika”
–„Independent”
„Późnowiktoriański holokaust zmieni sposób w jaki postrzegamy europejski projekt kolonialny. Śmiem wątpić, że po lekturze książki nawet najgorliwsi czciciele nacjonalizmu będą odczuwać dumę z rzekomych „osiągnięć” imperialnych”
–„Observer”
„Porażająca”
– „San Francisco Chronicle”
„Kolejne pokolenia historyków w dużej mierze pomijały skutki wielkich klęsk głodu z drugiej połowy XIX wieku i jeszcze do niedawna zbywali je jako „wywołane klimatem incydenty” (…) Późnowiktoriański holocaust daje odpór temu przekonaniu”
– „Los Angeles Times” (lista najlepszych książek 2001 roku)
„Intrygująca i napisana z rozmachem praca (…) Imponujące osiągnięcie”
– „Times Literary Supplement”
„Mistrzowska opowieść o klimacie, gospodarce i historii kolonialnej”
– „New Scientist”
„Katalog niegodziwości jaki sporządził Davis jest zatrważający (…) Późnowiktoriański holokaust wzbudza równocześnie odrazę i zainteresowanie”
– Sukhdev Sandhu, „Guardian”
„Kontrowersyjna, obszerna i porywająca książka, której panorama wielkiej historii jest po prostu fascynująca – stanowi świadectwo minionych zdarzeń, miejmy jednak nadzieję, że nie zapowiedź przyszłych katastrof”
– „Foreign Affairs”

Późnowiktoriański holokaust. Głód, El Nino i tworzenie Trzeciego Świata
Numer ISBN

978-83-67503-00-6

Wymiary

165x235

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

586

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt
d1qhtpt
d1qhtpt
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj