Powstanie Warszawskie
"Można powiedzieć, że przeżycia (...) przy hełmie Morro mieszczą się jeszcze po bezpiecznej stronie, że fantazja pozostaje tu pod kontrolą, a podróżujący w wyobraźni ma świadomość granicy między prawdą, a zmyśleniem. Czy jednak granica ta jest naprawdę tak wyraźna, kiedy do akcji zaczynają wkraczać nowe technologie?" - pyta Napiórkowski.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, niemal całkowicie zburzonego i spalonego po upadku powstania.
Książka "Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014" Marcina Napiórkowskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej.
(PAP)