Trwa ładowanie...
18-12-2012 16:10

Powstała "Płocka Biblioteka Cyfrowa"

Ponad 120 pozycji zawiera "Płocka Biblioteka Cyfrowa", która ma stanowić zasób wiedzy o Płocku, ziemi płockiej i Mazowszu oraz promować regionalne dziedzictwo kulturowe i naukowe

Powstała "Płocka Biblioteka Cyfrowa"Źródło: sxc.hu
d4ld08k
d4ld08k

Ponad 120 pozycji zawiera "Płocka Biblioteka Cyfrowa", która ma stanowić zasób wiedzy o Płocku, ziemi płockiej i Mazowszu oraz promować regionalne dziedzictwo kulturowe i naukowe. W poniedziałek realizację projektu zakończyło Płockie Towarzystwo Naukowe.

Towarzystwo Naukowe Płockie to najstarsza w Polsce tego typu instytucja, działająca od 1820 r. Jej częścią jest Biblioteka im. Zielińskich. To właśnie niektóre ze zbiorów tej placówki włączono do serwisu Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Wśród zamieszczonych w "Płockiej Bibliotece Cyfrowej" publikacji znalazły się m.in.: pierwodruk słynnego dzieła Jana Długosza "Historia Polonica ..." wydany w Dobromilu w 1615 r., a także regionalia, zawierające materiały dotyczące Płocka, ziemi płockiej i Mazowsza.

Federacja Bibliotek Cyfrowych to jedyna ogólnopolska sieć bibliotek i repozytoriów cyfrowych. Zasoby te współtworzone są przez wiele instytucji naukowych i publicznych, takich jak wyższe uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea i ośrodki badawcze. Serwis Federacji utrzymywany jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Obecnie w sieci Federacji zbiory publikuje 100 polskich bibliotek.

Serwis cyfrowych zasobów będzie systematycznie wzbogacany o kolejne publikacje z księgozbioru Biblioteki im. Zielińskich.

Projekt "Płocka Biblioteka Cyfrowa" był realizowany od maja do grudnia 2012 r. i został dofinansowany ze środków miasta Płocka w kwocie ponad 15,9 tys. zł w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych.

d4ld08k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ld08k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj