Do polskich księgarń trafiła powieść najmłodszej laureatki Man Booker Prize Kiran Desai , Brzemię rzeczy utraconych .
Emerytowany sędzia Patel nienawidzi Hindusów za to, że nie są Anglikami, i Anglików za to, że nimi są. Jedyną miłością jego życia jest pies Mutt. Służący sędziego nienawidzi go za brak splendoru, w którego blasku mógłby ogrzać swą starość. Kocha tylko swego jedynaka Bidźu. Bidźu wyjechał za namową ojca do Ameryki, gdzie rozpaczliwie stara się nie nienawidzić Amerykanów. Szesnastoletnia wnuczka sędziego Sai kocha swego korepetytora, Nepalczyka Gjana równie mocno, jak go nienawidzi.
Powieść Kiran Desai to nietypowe studium nienawiści, która przybiera rozmaite formy. Losy bohaterów splatają się z losami Indii, ich konflikty zadziwiająco przypominają sytuację w kraju, a słabostki obnażają wstydliwe oblicze wielokulturowego społeczeństwa. Przesądy bohaterów, absurdalne zachowania, uparte wyznawanie stereotypów budzą śmiech, ale nie sposób nie pokochać całym sercem tak barwnych postaci.
* Brzemię rzeczy utraconych jest pełną nepalskich zapachów i hinduskich przypraw ciepłą opowieścią o historii zwykłego człowieka, która niepostrzeżenie przeradza się w historię całego narodu.* O poszukiwaniu tożsamości i rozmaitych sposobach (nie)radzenia sobie z bagażem tradycji. Również o ludziach, którzy są emigrantami we własnym kraju.
Kiran Desai urodziła się w w Indiach, gdzie mieszkała przez 14 lat. Wtedy to rodzina Desai (jej matką jest Anita Desai, pisarka trzykrotnie nominowana do Bookera) wyjechała do Wielkiej Brytanii. Rodzina nie zagrzała tam miejsca – po roku spędzonym w Zjednoczonym Królestwie przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, do Massachusetts.
Kiran Desai odebrała staranne wykształcenie. W czasie studiów na Columbia University dokończyła pisanie debiutanckiej powieści Zadyma w dzikim sadzie , za którą w 1998 roku otrzymała prestiżową Betty Trask Award. Ta środowiskowa nagroda za debiut (przyznaje ją londyńska The Society of Authors, organizacja powstała w 1984 roku, jej zadaniem jest chronić prawa autorów i sprzyjać ich rozwojowi twórczemu – obecnie przewodniczącą organizacji jest Tracy Chevalier)
dla autorów poniżej 35 roku życia została ufundowana w 1984 roku i (łącznie, co roku) wynosi 25 000 funtów.
Zadyma w dzikim sadzie w 1999 roku ukazała się również w Polsce.
Powieść Brzemię rzeczy utraconych objęta jest medialnym patronatem Wirtualnej Polski.