Trwa ładowanie...
d2z8c14
31-01-2020 14:31

Powieść brytyjska w XXI wieku. Szkice

książka
Oceń jako pierwszy:
d2z8c14
Powieść brytyjska w XXI wieku. Szkice
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Wydawnictwo
Seria
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Powieść brytyjska w XXI wieku. Szkice stanowi zaproszenie do podjęcia refleksji nad stanem i kondycją postmilenialnej prozy w Wielkiej Brytanii i jej statusu na początku XXI wieku. Czy współczesna powieść brytyjska to tylko produkt „długiego wieku XX”, czy też obszar nowych literackich przemian i przewartościowań? Czy jest ona nadal fenomenem globalnym, a Wielka Brytania niezmiennie pozostaje najważniejszą światową „fabryką prozy”? Czy na początku XXI wieku powieść brytyjska zachowała wszystkie różnicujące ją niegdyś parametry, takie jak: masowość zjawiska, ideologiczny pluralizm, zafascynowanie procesem historycznym, a także szczególne przywiązanie do kategorii realizmu? A może jej atrybuty są dzisiaj zupełnie inne? Próbę odpowiedzi na te pytania stanowi zbiór piętnastu esejów zawartych w książce. Oferują one nie tylko przegląd dorobku cenionych współczesnych pisarek i pisarzy z Wielkiej Brytanii, ale i oryginalną analizę omawianych powieści. Eksperyment literacki spotyka się tutaj z typową narracją realistyczną, powieść historyczna i auto/biografia z queerem, a klasycy literatury brytyjskiej końca XX wieku z debiutującymi na początku XXI wieku nowymi głosami i nadziejami współczesnej prozy brytyjskiej.

Ewa Kowal jest adiunktem w Zakładzie Komparatystyki Literackiej i Kulturowej Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na współczesnej powieści anglojęzycznej i filmie (zwłaszcza na temat ostatniego światowego kryzysu ekonomicznego oraz problematyki dotyczącej domu), a także na krytyce feministycznej i gender studies. Jest autorką monografii The “Image-Event” in the Early Post-9/11 Novel: Literary Representations of Terror after September 11, 2001 (2012) oraz serii artykułów poświęconych gatunkowi „post-9/11”.

Bożena Kucała jest adiunktem w Zakładzie Komparatystyki Literackiej i Kulturowej w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe dotyczą współczesnej powieści, zwłaszcza brytyjskiej, oraz związków literatury i historii. Opublikowała monografię Intertextual Dialogue with the Victorian Past in the Contemporary Novel (2012) oraz liczne artykuły naukowe na temat współczesnej prozy brytyjskiej.

Robert Kusek jest adiunktem w Zakładzie Komparatystyki Literackiej i Kulturowej Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół współczesnej powieści anglojęzycznej, gatunków „życiopisania” oraz problematyki pamięci i utraty. Jest autorem dwóch monografii (w tym Through the Looking Glass: Writers’ Memoirs at the Turn of the 21st Century [2017]), współredaktorem dwunastu monografii zbiorowych (m.in. Travelling Texts: J.M. Coetzee and Other Writers [2014]), a także autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych.

Powieść brytyjska w XXI wieku. Szkice
Numer ISBN

978-83-233-4461-2

Wymiary

160x235

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

253

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z8c14
d2z8c14
d2z8c14
d2z8c14

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj