Władysław Sikorski
Władysław Sikorski (1881-1943) - polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej
Sikorski był przeciwnikiem obozu Sanacji i rządów Marszałka Piłsudskiego. Wraz z Ignacym Paderewskim utworzył Front Morges, organizację na rzecz przywrócenia w Polsce demokracji. Odwołany ze stanowiska dowódcy VI okręgu, do 1939 roku nie pełnił żadnej ważnej funkcji w Wojsku Polskim. Generał Sikorski przedostał się do Francji, gdzie zaczęła się jego najważniejsza misja. 30 września 1939 roku generał, został Premierem Rządu RP na uchodźstwie. Utworzył Armię Polską we Francji, w której skład weszło ponad 84 tys. żołnierzy. Po klęsce Francji, w 1940 odbudował WP i Rząd w Wielkiej Brytanii. Po ataku Niemiec na ZSRR 30 lipca 1941, podpisał układ z ambasadorem Iwanem Majskim w sprawie tworzenia Armii Polskiej na Wschodzie. Na jego mocy Sowieci zwolnili z obozów dziesiątki tysięcy Polaków i pozwolili na organizację armii pod dowództwem gen. Andersa. Armia ta ewakuowała się na Bliski Wschód i następnie trafiła pod rozkazy brytyjskie.
ZSRR zerwała stosunki z rządem gen. Sikorskiego po odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Katyniu. Generał Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Sprawa katastrofy budzi wiele kontrowersji i wiele wskazuje na to, że był to zamach. Brytyjczycy utajnili wyniki śledztwa w sprawie Gibraltaru do roku 2050.