Trwa ładowanie...
d23m7ip
11-10-2012 00:00

Porozum się albo giń

książka
Oceń jako pierwszy:
d23m7ip
Porozum się albo giń
Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

W książce Porozum się albo giń autorzy przedstawiają mechanizmy komunikacji niezakłócone ludzką ingerencją i pokazują ich działanie bez zniekształceń związanych z rozmaitymi emocjami, np. z chęcią wyparcia wszelkich kontekstów o zabarwieniu negatywnym, takich jak żądza posiadania czy naturalna skłonność do kłamstwa. Takie czyste mechanizmy można najlepiej zaobserwować w świecie przyrody. Dlatego autorzy opisali różne formy komunikacji występujące wśród zwierząt, a następnie znaleźli i omówili przykłady odpowiadające im w świecie ludzi, koncentrując się na tych procesach, które funkcjonują zarówno w przyrodzie, jak i w biznesie.

Pierwszy rozdział książki pokazuje, jak ważną rolę odgrywa komunikacja w świecie zwierząt. Dzięki komunikacji zwierzęta nie tylko wymieniają między sobą informacje, lecz także dopasowują się, a to wywiera korzystny wpływ na rozwój gatunków i funkcjonowanie całych ekosystemów oraz pozwala na uzyskiwanie zadziwiających efektów synergii. Te same mechanizmy wpływają na funkcjonowanie pracowników firmy, jej dostawców, klientów i całego otoczenia biznesowego.

Drugi rozdział zwraca uwagę na to, że otrzymany przekaz informacyjny powinno się interpretować w szerszym kontekście, a do poprawnej jego interpretacji należy wziąć pod uwagę więcej niż jeden sygnał. Zbyt pochopne odczytanie sygnału może wprowadzić w błąd. Z takim przypadkiem mamy do czynienia podczas obserwacji wielu ssaków, kiedy np. ten sam grymas na twarzy samicy może oznaczać agresywne zachowanie, ale w innej sytuacji również gotowość do miłosnych uniesień. Warto o tym pamiętać podczas współpracy z przedstawicielami innych narodowości, co w dobie powszechnej globalizacji biznesu zdarza się coraz częściej. Po przeczytaniu tego rozdziału można się przekonać, że uśmiech i potakiwanie na twarzy kontrahenta wcale nie musi oznaczać akceptacji przedstawionych mu propozycji współpracy.

Trzeci rozdział przedstawia siłę i znaczenie przekazu niewerbalnego. Opisuje „dziwne” loty, potakiwania głową, otwieranie dziobów połączone z sygnałami dźwiękowymi czy zapachowymi. Są to ważne elementy składowe przekazu emocjonalnego. Zwraca uwagę na to, że partnerzy biznesowi często zapominają o odczytywaniu wzajemnie przekazywanych sobie sygnałów, które pokazują, jakie emocje wywołują ich działania i postawy. Niezrozumienie tych komunikatów bardzo utrudnia skuteczne działanie i może być powodem wielu z pozoru nierozwiązywalnych problemów.

Kontynuując rozważania na temat przekazu pozawerbalnego, autorzy w czwartym rozdziale omawiają rolę takich reakcji, jak czerwienienie się, zmiana koloru czy podniesienie temperatury ciała. Tego typu sygnały wysyłane przez zwierzęta są szybkie, jednoznaczne i wiarygodne. Automatyczne reakcje zwierząt mogą być jednak przemodelowane w zależności od zmieniającego się otoczenia i warunków życia. Prezentacja tych zjawisk uświadamia czytelnikowi, jak łatwo można wpaść w pułapkę niewłaściwej interpretacji mowy ciała, np. podczas negocjacji handlowych i jednocześnie, podkreśla znaczenie tych „automatów” komunikacyjnych w skutecznym porozumiewaniu się ludzi.


Piąty rozdział rozprawia się z bardzo powszechnym stereotypem myślenia o komunikacji jako o przekazie głosowym. Tutaj czytelnik poznaje różne kanały komunikacji oraz rolę, jaką one odgrywają w świecie przyrody. Uświadamia sobie, jak wiele możliwości rozwoju skutecznej komunikacji stwarza wykorzystanie np. komunikacji zapachowej czy też odpowiedni dobór różnych kanałów, w zależności od tego, z jaką informacją i do kogo chcemy dotrzeć.

W ostatnim, szóstym rozdziale autorzy zwracają uwagę na to, że komunikacja i dotyk, który też jest swoistą formą komunikowania się, są niezbędne do tego, żeby mogły zachodzić podstawowe procesy w świecie zwierząt, takie jak prokreacja oraz budowanie i rozwój różnego rodzaju grup społecznych. Zwierzęta stosują bardzo wyrafinowane formy komunikacji po to, żeby odróżnić obcych od swoich i skutecznie bronić się przed błędami w doborze partnerów czy niebezpieczeństwem utraty cennych zasobów. Przenosząc wiele milionów lat doświadczeń wprost ze świata zwierząt na grunt biznesowy, autorzy pokazują jak można wykorzystać je w realiach globalnej konkurencji, trudnych do monitorowania przepływów kapitału i nieograniczonej wymiany informacji.

Oddawana do rąk czytelnika książka jest trzecią z serii “Zwierzęca recepta na sukces w biznesie”. Cała seria jest poświęcona praktycznym zastosowaniom coraz bardziej popularnych teorii behawioralnych. Prezentuje pewne zwyczaje funkcjonujące w świecie zwierząt i wskazuje, jak można praktycznie wykorzystać je w zarządzaniu firmą, budowaniu relacji w zespole oraz w celu efektywnego komunikowania się wewnątrz i na zewnątrz firmy.

Pozostałe książki z tej serii to Pszczela Korporacja i Natura Przedsiębiorczości.

Autorami książki "Porozum się albo giń" są: Bogusława Matuszewska *- Wiceprezes Zarządu PGE SA Beata Mońka - Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny CANAL+ Cyfrowy SA *Sławomir Turek– Niezależny konsultant, właściciel firmy Bright Future.

Porozum się albo giń
Numer ISBN

978-83-62698-02-8

Wymiary

125x195

Gatunek

Poradniki,Biznes

Oprawa

1

Liczba stron

221

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23m7ip
d23m7ip
d23m7ip