W Krakowie 1 czerwca rusza POPLIT. 60 autorów, 25 spotkań, warsztaty, pokazy filmów to w skrócie program festiwalu literackiego Instytutu Książki POPLIT.
Program festiwalu skupia się na literaturze popularnej, czyli fantastyce, horrorze, romansie, książce dla dzieci i młodzieży oraz komiksie. Każdy dzień festiwalu poświęcony jest innemu gatunkowi. Lista autorów, którzy w tym czasie spotkają się z krakowskimi czytelnikami, jest bardzo długa. Otwierają ją zagraniczne gwiazdy: Eduardo Mendoza, autor książek o przygodach barcelońskiego fryzjera, pisarka z Indii Anita Nair, znana z głośnej powieści Przedział dla pań oraz Jonathan Carroll. Ważne miejsce na liście gości zajmują Europejki – autorki serii Wydawnictwa Czarne: Rujana Jeger, Noemi Szersi, Natalia Śniadanko, Judith Kuckart. Do Krakowa przyjadą także popularni polscy autorzy: Andrzej Sapkowski, Edmund Niziurski, Jacek Dukaj, Feliks W. Kres, twórcy Jerzego Jeża, Wilqa i Ligi Obrony Planety Ziemia.
W ramach festiwalu Instytut przygotował także program „Dla kotów wstęp wolny” z udziałem Ludwika Jerzego Kerna i Tomasza Trojanowskiego, warsztaty komiksowe dla dzieci, wystawę ilustracji oraz pokazy filmowe. O komiksie, literaturze grozy, science fiction, fantasy i „literaturze kobiecej” dyskutować będą podczas otwartych debat krytycy literaccy i dziennikarze.
Festiwalowi będzie towarzyszyć druga odsłona multimedialnej akcji „Kontakt z książką”. Podczas festiwalu POPLIT na krakowskim Rynku Głównym zostanie zaaranżowane studio, gdzie każdy będzie mógł się sfotografować z ulubioną książką, opowiedzieć przed kamerą o swoich literackich fascynacjach. Gotowe zdjęcia oraz materiał filmowy zarejestrowany w trakcie sesji będą prezentowane na dużych ekranach w salonach EMPiK-u w największych polskich miastach oraz na telebimach na Rynku Głównym. Wyświetlone zostaną także zdjęcia wykonane podczas pilotażowego etapu tej niekonwencjonalnej akcji, który został przeprowadzony w kwietniu. Projekt będzie można śledzić w Internecie.
POPLIT jest drugim z tegorocznych festiwali literackich Instytutu Książki, organizowanych pod wspólnym hasłem „4 Pory Książki”. Cykl rozpoczęła „Pora Poezji” w lutym. Na październik planowana jest „Pora Prozy”, a pod koniec listopada odbędzie się drugi Festiwal Literatury Kryminalnej i Sensacyjnej.