Trwa ładowanie...
d45bebz
15-04-2010 00:00

Popiersie, czyli pomnik biustu

książka
Oceń jako pierwszy:
d45bebz
Popiersie, czyli pomnik biustu
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Biust to z pewnością jeden z najbardziej kobiecych atrybutów. Od wieków piersi są czymś tak fascynującym ludzkość, że choćby tylko malarze różnych szkół i epok poświęcili im znaczną część twórczości. Naguski malowali choćby Botticelli ("Narodziny Wenus"), Tycjan (jeszcze w 1913 r. wycofano jeden z jego obrazów z wystawy w Berlinie), Rubens ("Trzy gracje"), Francisco Goya ("Maja naga"), Edouard Manet ("Śniadanie na trawie").
W czasach nam współczesnych konceptualista Ronnie Nicolino przy pomocy 200 ochotników wykonał na Stinson Beach w Kalifornii rzeźbę z piasku o długości 200 mil przedstawiającą 21 tys. damskich biustów. Ale mało tego, bo pracował nad dziełem życia, czyli rozwieszeniem pomiędzy urwiskami Wielkiego Kanionu w Kolorado łańcucha ze spiętych staników. Zagadnięty, czy nie ma obsesji, artysta stanowczo odrzucił tę żałosną insynuację.
Rodzaj ludzki zdradza wręcz rodzaj opętania na ich punkcie. Ankiety wykazują, że piersi znajdują się w ścisłej czołówce miejsc, na jakie u kobiety mężczyźni łapczywie patrzą najpierw. Najczęściej plasują się na podium, a niekiedy ten ranking wygrywają. Czy trzeba więcej, by biust stał się też głównym tematem i bohaterem książki...

Popiersie, czyli pomnik biustu
Numer ISBN

978-83-61297-37-6

Wymiary

145x205

Gatunek

Historia sztuki,Historia powszechna

Oprawa

1

Liczba stron

304

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45bebz
d45bebz
d45bebz