Trwa ładowanie...
d355xv3
15-04-2010 00:00

Pomóż sobie, daj światu odetchnąć

książka
Oceń jako pierwszy:
d355xv3
Pomóż sobie, daj światu odetchnąć
Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Jest taki dowcip: "Pijany człowiek biega wokół słupa ogłoszeniowego, bijąc weń pięściami i rozpaczliwie krzyczy: Wypuśćcie mnie stąd! Wypuśćcie!" Wszyscy żyjemy według jakichś wyobrażeń, które są na ogół równie trwałe, jak nieadekwatne wobec rzeczywistości. Wysiłek, jaki wkładamy w podtrzymywanie wyobrażeń dotyczących siebie i świata, jest niewyobrażalny. Niewyobrażalny i paradoksalny, bo to one właśnie podtrzymują nasze cierpienie.
Psychoterapia stwarza sytuacje, które człowiekowi poszukującemu wyjścia z cierpienia pozwolą odmienić sposób widzenia świata i myślenia o nim. Bo tylko doświadczenie może nas odmienić. Racjonalność nie jest cechą doświadczenia. I jeśli ktoś zarzuca psychoterapii, że jest irracjonalna, to można mu przyznać rację, nie ma się o co kłócić.
Jeden z wielkich mistrzów psychoterapii, Perls, powiedział, że intelekt jest potrzebny temu, kto postradał zmysły. Oczywiście jest to powiedziane z pewną przesadą, ale trafnie wskazuje na powszechną ludzką dolegliwość, wyrażoną w słynnym "myślę, więc jestem".
Zbiór tekstów psychoterapeuty z wieloletnim stażem.

Pomóż sobie, daj światu odetchnąć
Numer ISBN

83-902971-3-2

Wymiary

205x140

Gatunek

Psychologia,Poradniki

Oprawa

1

Liczba stron

235

d355xv3

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d355xv3
d355xv3
d355xv3