Trwa ładowanie...
d34mowr
15 kwietnia 2010, 00:00

Polskie zabiegi o odszkodowania niemieckie w latach 1944/45 - 1975

książka
Oceń jako pierwszy:
d34mowr
Polskie zabiegi o odszkodowania niemieckie w latach 1944/45 - 1975
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Niniejsza książka stawia sobie za cel omówienie zagadnień związanych z niemieckimi odszkodowaniami wojennymi. Składa się z pięciu rozdziałów. W dominującym w niej porządku chronologiczno-problemowym umieszczono jeden ekskurs dotyczący NRD. W pierwszym rozdziale ukazano problem odszkodowań w planach władz polskich w kraju i na emigracji oraz koalicji antyhitlerowskiej. W kolejnym rozdziale zajęto się podstawami prawnymi, które warunkowały politykę RFN wobec odszkodowań. Na przykładzie różnych grup poszkodowanych, jak polskich dipisów, emigracji politycznej, księży, robotników przymusowych oraz ofiar eksperymentów medycznych, wykazano zróżnicowanie w załatwianiu kwestii odszkodowań przez RFN.

Następnie ukazano polskie zabiegi w kraju oraz na arenie międzynarodowej. Na koniec opisano negocjacje polsko-zachodnioniemieckie na początku lat 70., które doprowadziły do podpisania umowy ryczałtowej z tytułu eksperymentów medycznych oraz uzgodnienia kwoty w ramach tzw. formuły z Brioni. Ponadto ukazano na przykładzie dwóch organizacji niemieckich - Dzieło im. M. Kolbego i Znaki Nadziei - próbę częściowego przyjścia z pomocą dla poszkodowanych Polaków, pomimo braku zainteresowania ze strony zachodnioniemieckich najwyższych władz państwowych, a także kościelnych oraz znacznej części społeczeństwa RFN.

W aneksie zamieszczono kalendarium, wybrane dokumenty, niektóre zestawienia szacunkowe dotyczące polskich strat materialnych i niematerialnych oraz roszczeń wobec RFN, które powstawały w Polsce na przestrzeni dziesięcioleci.

Polskie zabiegi o odszkodowania niemieckie w latach 1944/45 - 1975
Numer ISBN

978-83-229-2805-9

Wymiary

170x240

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

1

Liczba stron

344

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr
d34mowr
d34mowr
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj