Cmentarz Rakowicki w Krakowie
Cmentarz Rakowicki jest jedną z najstarszych nekropolii w Polsce. Powstawał w latach 1801 -1802, otwarty został w styczniu 1803 roku. Zastąpił przepełnione i ciasne cmentarze przykościelne. Jego nazwa pochodzi od drogi, która wiodła z miasta ku wsi Rakowice.
Pierwszą pochowaną na Cmentarzu Rakowickim osobą była mieszczka krakowska Apolonia z Lubowieckich Bursikowa, zmarła na gruźlicę 15 stycznia 1803 roku. Dziś nie wiadomo dokładnie, gdzie znajdował się jej grób. Najstarszą część Cmentarza Rakowickiego zaprojektował jako założenie parkowe architekt miejski Karol Kremer. W 1976 roku nekropolia ta została wpisana do rejestru zabytków.
Cmentarz Rakowicki był kilka razy powiększany. Obecnie zajmuje on prawie 42 ha, na których znajduje się około 75 tys. grobów. Wiele z nich to dzieła sztuki. Na cmentarzu tym mogą być pochowani tylko właściciele rodzinnych grobowców lub osoby zasłużone dla Krakowa.
Na Rakowicach spoczywają m.in. Michał Bałucki, Tadeusz Kantor, Oskar Kolberg, Eugeniusz Kwiatkowski, Jan Matejko, Helena Modrzejewska, Lucjan Rydel, matka o. Maksymiliana Kolbe oraz rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów. Pochowano tam także Tadeusza Kantora, Piotra Skrzyneckiego, Jerzego Bińczyckiego, Jerzego Skarżyńskiego i Jana Kotta.
W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.
Odwiedź serwis WirtualnyZnicz .