Trwa ładowanie...
dviteur
dviteur

Polskie instrumenty ludowe

książka
Oceń jako pierwszy:
Polskie instrumenty ludowe
Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
dviteur
0008C94A_original_B1880E920A2EBB1B.jpg
Inne
0008C94A_original_B1880E920A2EBB1B.jpg

Jak pisze w recenzji prof. Zbigniew Przerembski „Znaczenie ludowych instrumentów muzycznych dla tradycji kulturowej naszego kraju trudno przecenić”. Praca jest tym cenniejsza, że stanowi kompendium wiedzy na ten temat , zebranej przez znakomitego fachowca tematu. Jest to poza tym pierwsza na polskim rynku tego typu praca, do tej pory ukazywały się tylko wyrywkowe opracowania konkretnych instrumentów.

Poza ogólną historią instrumentów ludowych autorka prezentuje grupy idiofonów, membranofonów, chordofonów i aerofonów. Dla przeciętnego czytelnika podział ten wynikający ze sposobu pobudzania i konstrukcji instrumentu brzmi dość tajemniczo, ale znajdziemy tu opisy i zdjęcia m.in. kołatek, drumli, harmonii (to idiofony), bębnów (membranofony), skrzypiec diabelskich, cymbałów (to chordofony), oraz piszczałek, dud wielkopolskich, kozłów weselnych, klarnetów, kornetów, puzonów i waltorni (to aerofony). Niektóre z tych instrumentów obecnie są wykorzystywane w muzyce klasycznej czy jazzowej.

Ważnym i ciekawym zjawiskiem polskiego folkloru są kapele ludowe, których składy różnią się znacznie i związane są z regionami etnograficznym Polski. Temu tematowi poświęcony jest odrębny rozdział książki.

Polskie instrumenty ludowe
Numer ISBN

978-83-287-0216-5

Wymiary

205x205

Gatunek

Kulturoznawstwo i antropologia

Oprawa

6

Liczba stron

228

Podziel się opinią

Share
dviteur
dviteur

dviteur
dviteur
dviteur