Trwa ładowanie...
d1vk91o
15 kwietnia 2010, 00:00

Polityka władz państwowych w Polsce wobec aptek i aptekarstwa w latach 1944-1951

książka
Oceń jako pierwszy:
d1vk91o
Polityka władz państwowych w Polsce wobec aptek i aptekarstwa w latach 1944-1951
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Celem niniejszej pracy jest uzupełnienie dotychczasowej historiografii farmaceutycznej o zagadnienia wpływu polityki władz państwowych na dzieje aptekarstwa polskiego na przykładzie trzech wybranych województw: warszawskiego, białostockiego i śląskiego (katowickiego) w okresie poprzedzającym upaństwowienie aptek (1944-1951). Sformułowanie "polityka władz państwowych w Polsce wobec aptek" należy rozumieć jako działalność osób sprawujących władzę, dotyczącą zagadnień organizacyjnych i prawnych aptek, czyli placówek, w których przechowywano, wyrabiano i wydawano leki. Natomiast polityka władz państwowych wobec aptekarstwa oznacza ingerencję państwa w sprawy zawodowe, społeczne i gospodarcze środowiska aptekarskiego, a zatem wobec właścicieli i pracowników aptek, posiadających wykształcenie farmaceutyczne, zajmujących się dostarczaniem leków chorym.

W pracy starano się uzasadnić tezę, że polityka władz państwowych wobec aptekarstwa polskiego nie odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom aptekarzy, szczególnie tych, którzy posiadali własne apteki. Z jednej strony postrzegana była przez nich jako represyjna i niekorzystna pod względem finansowym, z drugiej - tylko w niewielkim stopniu przyczyniła się do poprawy zaopatrzenia pacjentów w leki i materiały sanitarne. O kierunku przemian, jakie wówczas miały miejsce, decydowały dogmaty ustrojowe i cele polityczne władz państwowych, które w swoim działaniu nawiązywały do procesów zachodzących w ZSRR.

Polityka władz państwowych w Polsce wobec aptek i aptekarstwa w latach 1944-1951
Numer ISBN

978-83-7181-552-2

Wymiary

140x200

Gatunek

Historia Polski,Polityka

Oprawa

6

Liczba stron

284

Inne wydania

- 2009-03-16

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vk91o
d1vk91o
d1vk91o
d1vk91o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj