Trwa ładowanie...
d414n1x
15 kwietnia 2010, 00:00

Poezja jako doświadczenie

książka
Oceń jako pierwszy:
d414n1x
Poezja jako doświadczenie
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Odsłaniając znaczenia gestów Celana jako poety-wygnańca, Phillippe Lacoue-Labarthe próbuje określić sens doświadczenia poetyckiego. Pyta, w jaki sposób wiersz wpisuje się w przestrzeń, w której powstaje, staje się znakiem, utrwalającym śladem w historii pamięci, w jaki sposób zarazem staje się częścią podskórnej historii zapominania; dlaczego poeta jednym gestem włącza się w tę historię, a zarazem dokonuje samolikwidacji, zniszczenia.

Lacoue-Labarthe wydobywa dramat egzystencji poety, odsłaniając kolejne antynomie: Celan, głęboko zakorzeniony w kulturze niemieckiej dostrzega jej obcość, nawiązuje do klasycznych dyskursów o historii, jednak nie może się z nimi zgodzić jako świadek dwudziestowiecznych kataklizmów; odwołuje się do Hölderlina i Heideggera, ale tylko po to, by zaznaczyć swoją inność; sięga do języka, lecz odkrywa jego erozję; chce określić swoją rolę jako poety, a odkrywa własne znikanie. Tak oto znany mit poety-wygnańca Lacoue-Labarthe uzupełnia, ukazując poetę – tłumacza obcości.

Poezja jako doświadczenie
Numer ISBN

83-7453-660-8

Wymiary

140x225

Gatunek

Poezja i aforyzm,Literaturoznawstwo

Oprawa

1

Liczba stron

168

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d414n1x
d414n1x
d414n1x
d414n1x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj