Trwa ładowanie...
d48tohd
09-05-2011 00:00

Pluton. Bohaterowie w Ardenach

książka
Oceń jako pierwszy:
d48tohd
Pluton. Bohaterowie w Ardenach
Tytuł oryginalny

The Longest Winter. The Battle of the Bulge and the Epic Story of World II's Most Decorated Platoon

Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Od kilku dni pada śnieg. Niebo pokrywają nisko zawieszone chmury. Na obrzeżach belgijskiego miasteczka Lanzerath stacjonuje pluton amerykańskiej 99. Dywizji Piechoty. 18 młodych żołnierzy dowodzonych przez dwudziestoletniego porucznika Lyle'a Boucka dopiero co ukończyło szkolenie i zostało wysłanych do Europy. Niedoświadczeni w walce otrzymali jasny rozkaz: „Okopać się i czekać!”.
Nic nie zapowiadało, by poranek 16 grudnia 1944 roku był początkiem największej bitwy, jaką podczas drugiej wojny światowej stoczyła armia amerykańska. O godzinie 5.30 rozpoczęło się potężne przygotowanie artyleryjskie, a niespełna trzy godziny później do walki ruszyły elitarne jednostki pancerne i spadochronowe Wehrmachtu oraz SS. Rozpoczęła się operacja „Wacht am Rhein”, ostatnia tak wielka ofensywa niemiecka na froncie zachodnim.
Alex Kershaw przedstawia pierwsze godziny bitwy w Ardenach z perspektywy amerykańskich rekrutów, którzy odpierając przeważające siły wroga, poddali się dopiero z braku amunicji. Kiedy podkomendni Boucka trafili do obozu jenieckiego, nie byli pewni, czy zginą od kuli strażnika, czy bomby zrzuconej przez aliancki samolot.
Najdłuższa zima to także doskonale napisana historia schyłkowego etapu drugiej wojny światowej, opisująca kontrofensywę generała Patrona, która przyczyniła się do upadku III Rzeszy.

Pluton. Bohaterowie w Ardenach
Numer ISBN

978-83-240-1494-1

Wymiary

160x225

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

302

d48tohd

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48tohd
d48tohd
d48tohd