"Planeta Lem" zainauguruje polską prezydencję w Wielkiej Brytanii
Światowa premiera najnowszego spektaklu plenerowego poznańskiego Teatru Biuro Podróży Planeta Lem będzie jednym z głównych wydarzeń bogatego programu 28 kulturalnych wydarzeń w Wielkiej Brytanii towarzyszących polskiej prezydencji.
Premiera przedstawienia zainspirowanego prozą Stanisława Lema (1921-2006) często tłumaczonego na angielski i inne języki odbędzie się 1 lipca na placu przed Teatrem Narodowym w Londynie w ramach dorocznego festiwalu Watch This Space. " Stanisław Lem trafnie przewidywał przyszłość, nie dlatego, że wymyślał nowe wynalazki, lecz dlatego, że znał ludzką naturę i wiedział, jak nowe technologie zmienią człowieka" - powiedział na niedawnym spotkaniu z dziennikarzami reżyser spektaklu Paweł Szkotak.
Bohaterami spektaklu są postacie znane z powieści i opowiadań Lema : Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. Przedstawienie jest historią, nigdy przez Lema nie napisaną, lecz adaptacją teatralną powstałą w oparciu o jego twórczość. Teatr Biuro Podróży znany jest brytyjskiej widowni teatralnej, zwłaszcza z głośnych, wielokrotnie nagradzanych przedstawień "Carmen Funebre" i "Mackbeth". Dwa opowiadania Lema pochodzące z jego Bajek Robotów ukażą się w listopadzie na brytyjskim rynku czytelniczym w formie dwujęzycznych komiksów. Autorami są Andrzej Klimowski ilustrator i plakacista wykładający w Royal College of Arts
oraz Danuta Szejbal - jego żona scenografka i malarka.
W najbliższym półroczu polska kultura będzie obecna w W. Brytanii w ramach międzynarodowego programu polskiej prezydencji "I, Culture" m. in. na Festiwalu Jazzowym w Londynie, wystawie wzornictwa "100 proc. Design", w ośrodku kulturalnym Barbican, sali koncertowej Royal Festival Hall i galerii współczesnej sztuki Whitechapel. Najwięcej kulturalnych imprez odbędzie się w pierwszym tygodniu prezydencji. Niektóre jak np. koncerty "I, Culture Orchestra" - oficjalnej orkiestry polskiej prezydencji i tkanina szyta w 12 stolicach świata, w tym w Londynie z 12 przystających do siebie kawałków - mają międzynarodowy wymiar.
W drugim z tych projektów wykorzystane zostaną maszyny firmy Łucznik.Pierwszy element trójwymiarowej tkaniny powstał w Warszawie w noc muzeów 14 maja z udziałem blisko 1 tys. uczestników. Całość wymagać będzie 2 kilometrów nici. Postępy powstawania tkaniny można śledzić online. "I, Culture Orchestra "zawita do Londynu w ramach europejskiego tournee 6 lipca z koncertem w Royal Festival Hall. Pod batutą Pawła Kotli wykonana zostanie IV symfonia Karola Szymanowskiego, a pod dyrekcją Neville'a Marrinera - IV symfonia Piotra Czajkowskiego. Londyn odwiedzi też inny dyrygent Antoni Wit wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Narodowej. W programie listopadowego koncertu w sali koncertowej Cadogan Hall są m.in. Andrzej Panufnik, Stanisław Moniuszko, Max Bruch i Ludvig van Beethoven.
W ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji, jako dodatek do tygodnika "Times Literary Supplement" zostanie wydana audiobook z wierszami Czesława Miłosza czytanymi przez prezentera telewizyjnego i aktora Stephena Fry'a . Publikacja będzie też dostępna w formacie MP3 na portalu culture.pl Instytutu Adama Mickiewicza i stronach Polskiego Instytutu Kulturalnego w Londynie. Publikacji książki w sierpniu towarzyszyć będzie seria spotkań, konferencji, wieczorów literackich i innych imprez, w tym dyskusja panelowa o poezji Czesława Miłosza w ośrodku Southbank z udziałem Adama Zagajewskiego . Niektóre z "miłoszowych" imprez organizowane są przy współudziale ambasady Litwy w Londynie.
Ważnym wydarzeniem artystycznym będzie też wystawa obrazów Wilhelma Sasnala w awangardowej galerii Whitechapel w okresie od października do stycznia. Jest to pierwsza zagraniczna retrospektywa artysty na tak dużą skalę. Płótna Sasnala osiągają wysokie ceny w londyńskich galeriach i domach aukcyjnych. W Londynie nie było dotąd okazji, by obejrzeć tak wiele z nich w jednym miejscu.