Pisarze, którzy odeszli w mijającym roku
KWIECIEŃ
W wieku 82 lat zmarł Alan Sillitoe.
Silitoe jest uważany za głos powojennego pokolenia „młodych gniewnych”, które odznaczyło się w literaturze i filmie w latach 50. i 60. XX w.
„Młodzi gniewni” to skrót myślowy określąjący różnorodną grupę pisarzy i dramaturgów, do której oprócz Alan Sillitoe należeli m. in. John Osborne oraz Kingsley Amis. W swoich książkach i sztukach teatralnych dawali wyraz rozczarowaniu dla tradycyjnych norm brytyjskiego społeczeństwa. Uważani są za prekursorów rewolucji kulturowej i obyczajowej z lat 1960.
Jego najgłośniejsze powieści to utrzymane w konwencji społecznego realizmu Z soboty na niedzielę (1958 r.) oraz Samotność długodystansowca (1959 r.). Na podstawie obu dzieł na początku lat 1960. nakręcono głośne filmy pod tymi samymi tytułami. Bohaterem Z soboty... jest młody robotnik borykający się z monotonią i beznadzieją życia, Samotności... - zbuntowany podopieczny domu poprawczego, który ma sportowy talent.
Inne książki Alan Sillitoe to Klucz do drzwi (1961), Drzewo w ogniu (1967), autobiograficzne Życie bez zbroi (1995) oraz Giez (2007) zawierająca wrażenia z podróży do Rosji.