Trwa ładowanie...
thomas
23-04-2010 13:48

Pisarz niewidzialny

Pisarz niewidzialnyŹródło: Inne
d2r9qtg
d2r9qtg

Od ponad 40 lat amerykański pisarz Thomas Pynchon unika obiektywów i kamer. Niektórzy podejrzewali go o terroryzm, a inni sądzili, że w ogóle nie istnieje.

Skoro Thomas Pynchon mówi nie, to znaczy nie. Powiedział wyraźnie: Żadnych zdjęć – zatem nigdy nie zobaczymy go w studiu telewizyjnym, a jego wydawcy są zmuszeni rozpowszechniać jedną czy dwie fotografie wykonane jeszcze w latach 50.

Gdy w czerwcu 1997 roku ekipie stacji CNN udało się sfilmować go na ulicach Manhattanu, nieopodal jego ówczesnego miejsca zamieszkania, dziennikarze uwierzyli przez chwilę, że będą wreszcie mogli pokazać szerokiej publiczności legendę amerykańskiej literatury – człowieka nazywanego przez nowojorską prasę Gretą Garbo współczesnej literatury. Myśląc tak, nie docenili jednak jego zadziorności. Gdy tylko wrócił do domu, zadzwonił do stacji informacyjnej, żeby zabronić pokazywania tych zdjęć. Kierownictwo redakcji ustąpiło, obawiając się procesu. Legenda Pynchona nie doznała uszczerbku. I trwa.

A jedyny jak dotąd „występ” Pynchona w telewizji łączy się z pomysłowością scenarzystów kultowego serialu „Simpsonowie”. *Pojawia się on w nim pod postacią ludzika noszącego na głowie torbę na zakupy z dużym znakiem zapytania. * W latach 70. krążyła pogłoska, że ten niewidzialny pisarz w ogóle nie istnieje, a jego powieści (których do tej pory opublikował sześć) są faktycznie dziełem zbiorowym napisanym przez kilku autorów.

Rozpuszczano też plotki, że to Thomas Pynchon jest Unabomberem. W latach 1978–1995 ten zaprzysięgły wróg stechnologizowanego świata siał panikę w Stanach Zjednoczonych, kierując wybuchowe przesyłki do naukowców, studentów, pracowników linii lotniczych. Ostatecznie okazało się, że terrorystą, który zabił trzech ludzi i ranił 29 osób, był matematyk Theodore John Kaczynski. Aresztowano go w kwietniu 1996 roku i skazano na dożywocie.

Bernard Génies

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d2r9qtg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r9qtg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj