Piotr Sikora
Piotr Sikora jest teologiem, filozofem, a także autorem książek i artykułów naukowych oraz prasowych.
Piotr Sikora – życiorys
Piotr Sikora urodził się w 1971 r. Studiował teologię katolicką w Krakowie, na Papieskiej Akademii Teologicznej. Poza tym był też studentem filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 2002 r. Piotr Sikora uzyskał tytuł doktora. W swojej pracy doktorskiej skupił się na znanym amerykańskim filozofie, Hilarym Putnamie. Jego praca nosiła tytuł: "Dyskurs religijny w perspektywie filozofii Hilarego Putnama".
W 2002 r. Piotr Sikora zaczął pracę w Papieskiej Akademii Teologicznej, w Instytucie Ekumenii i Dialogu Międzyreligijnego. Początkowo wykładał teologię fundamentalną.
W 2012 r., po 10 latach od obrony pracy doktorskiej, Piotr Sikora zrobił habilitację.
Piotr Sikora - działalność
Piotr Sikora pisze do "Tygodnika Powszechnego", w którym pełni funkcję redaktora działu "Wiara". W czasopiśmie zajmuje się głównie publicystyką religijną. Poza tym prowadzi własny blog.
Piotr Sikora łączy pracę redaktora i naukowca. Jest adiunktem w krakowskiej Akademii Ignatianum, pracuje w Katedrze Filozofii Boga i Religii. Wykłada filozofię religii.
Ponadto Piotr Sikora należy do Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej, która działa przy klasztorze Benedyktynów w miejscowości Lubiń.
Piotr Sikora - publikacje
W 2004 r. ukazała się pierwsza książka Piotra Sikory, która nosi tytuł "Słowa i zbawienie. Dyskurs religijny w perspektywie filozofii Hilarego Putnama". Szerszym echem odbiła się wydana 6 lat później pozycja z pogranicza teologii i filozofii pt. "Logos niepojęty", za którą autor w 2011 r. został uhonorowany Nagrodą im. księdza Józefa Tischnera. Poza tym Piotr Sikora, wraz z kilkoma innymi redaktorami "Tygodnika Powszechnego", napisał książkę "Papież Franciszek. Sługa nowego świata", w której przedstawił sylwetkę "głowy Kościoła" i wymienił wyzwania, które stoją przed duchownym.
Do jednego z najgłośniejszych tekstów Piotra Sikory zalicza się opublikowane w 2012 r. na łamach "Tygodnika Powszechnego" "Credo katolika otwartego".
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze