Trwa ładowanie...
d1qhtpt

Piotr Sikora

Piotr Sikora jest teologiem, filozofem, a także autorem książek i artykułów naukowych oraz prasowych.

Piotr Sikora – życiorys

Piotr Sikora urodził się w 1971 r. Studiował teologię katolicką w Krakowie, na Papieskiej Akademii Teologicznej. Poza tym był też studentem filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 2002 r. Piotr Sikora uzyskał tytuł doktora. W swojej pracy doktorskiej skupił się na znanym amerykańskim filozofie, Hilarym Putnamie. Jego praca nosiła tytuł: "Dyskurs religijny w perspektywie filozofii Hilarego Putnama".

W 2002 r. Piotr Sikora zaczął pracę w Papieskiej Akademii Teologicznej, w Instytucie Ekumenii i Dialogu Międzyreligijnego. Początkowo wykładał teologię fundamentalną.

W 2012 r., po 10 latach od obrony pracy doktorskiej, Piotr Sikora zrobił habilitację.

Piotr Sikora - działalność

Piotr Sikora pisze do "Tygodnika Powszechnego", w którym pełni funkcję redaktora działu "Wiara". W czasopiśmie zajmuje się głównie publicystyką religijną. Poza tym prowadzi własny blog.

Piotr Sikora łączy pracę redaktora i naukowca. Jest adiunktem w krakowskiej Akademii Ignatianum, pracuje w Katedrze Filozofii Boga i Religii. Wykłada filozofię religii.

Ponadto Piotr Sikora należy do Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej, która działa przy klasztorze Benedyktynów w miejscowości Lubiń.

Piotr Sikora - publikacje

W 2004 r. ukazała się pierwsza książka Piotra Sikory, która nosi tytuł "Słowa i zbawienie. Dyskurs religijny w perspektywie filozofii Hilarego Putnama". Szerszym echem odbiła się wydana 6 lat później pozycja z pogranicza teologii i filozofii pt. "Logos niepojęty", za którą autor w 2011 r. został uhonorowany Nagrodą im. księdza Józefa Tischnera. Poza tym Piotr Sikora, wraz z kilkoma innymi redaktorami "Tygodnika Powszechnego", napisał książkę "Papież Franciszek. Sługa nowego świata", w której przedstawił sylwetkę "głowy Kościoła" i wymienił wyzwania, które stoją przed duchownym.

Do jednego z najgłośniejszych tekstów Piotra Sikory zalicza się opublikowane w 2012 r. na łamach "Tygodnika Powszechnego" "Credo katolika otwartego".

d1qhtpt

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt
d1qhtpt
d1qhtpt
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj