Trwa ładowanie...
d1vzcyb

Piotr Michałowski

Piotr Michałowski jest polskim poetą, eseistą, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Szczecińskiego, a także redaktorem czasopisma "Pogranicza". Napisał kilka książek naukowych i tomików poezji, jest również redaktorem w Wydawnictwie Forma.

Piotr Michałowski – życiorys

Piotr Michałowski pochodzi z Bydgoszczy, gdzie urodził się w 1955 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończył tam filologię polską w 1982 roku. Jeszcze w trakcie studiów pisał dla prasy studenckiej, później także profesjonalnej m.in. dla pism "Student" i "Nurt". Później ukończył też Podyplomowe Studium Bibliotekarskie na Uniwersytecie Wrocławskim.

Dalsza praca Piotra Michałowskiego obejmowała pisanie recenzji literackich i teatralnych dla pism naukowych i literackich "Literaturą na Świecie", "Odra" i "Nowe Książki". W 1993 roku obronił pracę doktorską "Współczesne miniatury poetyckie", następnie rozpoczął pracę w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2002 roku Piotr Michałowski uzyskał stopień doktora habilitowanego, stoi na czele Zakładu Teorii i Antropologii Literatury.

Piotr Michałowski odpowiada za redakcję serii poetyckiej "Tablice" wydawanej przez oficynę wydawniczą Forma.

Piotr Michałowski – publikacje

Piotr Michałowski wydał kilka książek naukowych, wśród których znajdują się: "Miniatura poetycka" (1999), "Granice poezji i poezja bez granic" (2001), "Głosy, formy, światy. Warianty poezji nowoczesnej" (2008), "Mikrokosmos wiersza. Interpretacje poezji współczesnej" (2012) i "Narożnikowo, centralnie, pogranicznie. Szkice szczecińskie i europejskie" (2014). Pod redakcją Michałowskiego ukazała się też książka "Od pióra do sieci. Zmienne media literatury" (2015).

Poezja Piotra Michałowskiego pojawiała się już w latach 80. m.in. w zbiorze "W klatce wolności. Almanach poezji strajkowej" (1981) wydanym nakładem Koła Polonistów przy UAM. Tomiki poezji opublikowane przez Michałowskiego w kolejnych latach to: "Powidok powietrza" (1994), "Li(me)ryczny plan Szczecina" (1998), "Głosem prawie cudzym (z poezji okołokonferencyjnej)" (2004), "Rytmy, albo wiersze na czas" (2007), "Pierwowzory i echa (Od Kochanowskiego do Barańczaka)" (2009) i "Cisza na planie" (2011).

d1vzcyb

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj