Trwa ładowanie...
d1z1uj7

Piotr Kowalski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Piotr Kowalski to młoda gwiazda polskiej grafiki pokroju Krzysztofa Kudrańskiego. Tworzy m.in. kreacje najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich superbohaterów na potrzeby komiksu i świetnie odnajduje się w tej dziedzinie artystycznej. Twierdzi, że zawsze najbardziej brakuje mu czasu, ale i tak znajduje go na stałą współpracę z wydawnictwami z Francji i Stanów Zjednoczonych.

Piotr Kowalski – życiorys

Piotr Kowalski od dziecka zaczytywał się w ”Kapitanie Żbiku”, ”Kajko i Kokoszu” czy ”Tytusie, Romku i Atomku”, uwielbiał rysować i zachował zbierane oryginalne wydania komiksów. Pierwsze inspiracje Kowalskiego to ”Spider-Man” oraz ”Gwiezdne Wojny”. Do pracy nie używa komputera, liczy się papier i tusz, papierowe wydania, a nie internetowe z plikami w postaci PDF.

Piotr Kowalski gra na basie, lubi hodowlę ryb. Zbiera płyty, ma kolekcję kaset magnetofonowych. Słucha metalu, ale także Pink Floyd, The Ramones czy Massive Attack.

Piotr Kowalski – kariera

Piotr Kowalski jest absolwentem jednego z liceów sztuk plastycznych. Od razu nawiązał współpracę z ”Nową Fantastyką”, podejmując się zleceń jako rysownik oraz ilustrator w miesięczniku, a również w typowo komercyjnych agencjach reklamowych (chociażby rysowanie storyboardów, co robił potem przez ponad 15 lat). Komiksy i grafiki publikował regularnie w ”Złotym Smoku”, ”Magii i Mieczu”, ”Fenixie”, ”Czasie komiksu”, ”Fantastyce”, współpracował z TVP1 (cykl filmów rysunkowych ”Ucieczki”), w tym z reżyserem Markiem Wortmanem oraz scenografem Bogdanem Sölle.

Piotr Kowalski – książki i komiksy

Piotr Kowalski jest autorem licznych etiud oraz form komiksowych. We współpracy z Egmont Polska Wydawnictwo od początku 2001 roku tworzył cykl albumowy z dziedziny fantastyki, znaną serię ”Gail”, łącznie czteroalbumową. To była trampolina do sukcesu dla Piotra Kowalskiego do wybicia się na zachodnim rynku jako rysownik komiksów. Rozpoczęła się przygoda z kulturą frankofońską i głośną serią ”La Branche Lincoln” we współpracy ze znanym scenarzystą Emmanuelem Herzet. W międzyczasie Piotr Kowalski zilustrował kolejną serię, tym razem była to ”Urban Vampires”, a także rynek amerykański i ”Malignant Man” oraz ”SEX”.

d1z1uj7

Podziel się opinią

1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z1uj7
d1z1uj7
d1z1uj7