Trwa ładowanie...

Pierwszego gwałtu dokonał jako 14-latek. Syn rumuńskiego dyktatora był bardziej znienawidzony od ojca

Nicu Ceaușescu już jako nastolatek pokazał, na co go stać. Syn rumuńskiego dyktatora siał prawdziwy terror w Bukareszcie. Gwałty i pijackie awantury stanowiły codzienność rozpieszczonego psychopaty. Z czasem było tylko gorzej.

Nicu Ceausescu dokonał pierwszego gwałtu jako 14-latek
Nicu Ceausescu dokonał pierwszego gwałtu jako 14-latek Źródło: Getty Images
d2dx1s4
d2dx1s4

Nicu Ceaușescu przyszedł na świat 1 września 1951 r., jako ostatnie dziecko Nicolae i Eleny Ceaușescu. W przeciwieństwie do swojego rodzeństwa najmłodszy syn rumuńskiego despoty nie garnął się do nauki. Zamiast siedzieć nad książkami, wolał spędzać czas z ochraniającymi go agentami Securitate.

Gwałty i pobicia

Może właśnie dlatego Nicu Ceaușescu od najmłodszych lat przysparzał samych problemów. Biograf rumuńskiego dyktatora Thomas Kunze twierdzi wręcz, że "był wśród Rumunów jeszcze bardziej znienawidzony niż ojciec". Zdecydowanie zapracował sobie na taką opinię.

Już jako 14-latek Nicu dokonał pierwszego z licznych gwałtów. Jego ofiarą została koleżanka z klasy. Oczywiście nie spotkała go za to żadna kara. W ciągu następnych lat Nicu stał się istnym postrachem Bukaresztu.

Nicu był ukochanym synem Eleny Ceaușescu. To zapewniało mu całkowitą bezkarność Romanian National Archives
Nicu był ukochanym synem Eleny Ceaușescu. To zapewniało mu całkowitą bezkarność Źródło: Romanian National Archives

Wraz z nieodłącznymi ochroniarzami urządzał polowania na kobiety, które wybierał głównie wśród klientek odwiedzanych restauracji. Gdy jakaś mu się spodobała, jego ludzie wyrzucali wszystkich z lokalu, aby mógł w spokoju zgwałcić swoją ofiarę.

d2dx1s4

Jeśli mąż lub chłopak dziewczyny próbował oponować, funkcjonariusze Securitate bili go do nieprzytomności. Często zdarzało się też, że nieszczęśnik trafiał później na długie lata do więzienia.

Pijackie rajdy po mieście

Nicu, podobnie jak wielu innych synów krwawych dyktatorów, łączył miłość do sportowych samochodów z poważnym problemem alkoholowym. Młody Ceaușescu zaczął nadużywać napojów wyskokowych już jako 16-latek.

Bliski współpracownik jego ojca generał Ion Pacepa, który w 1978 r. uciekł na Zachód, wspominał w książce "Czerwone horyzonty. Prawdziwa historia zbrodni, życia i upadku Nicolae Ceausescu", że chłopak "pił na umór i często znikał z domu, a później znajdowano go pijanego jak bela u przyjaciół czy w podejrzanych knajpach".

Pijackie rajdy Nicu szybko stały się prawdziwym koszmarem dla mieszkańców rumuńskiej stolicy. Całkowicie bezkarny degenerat co rusz powodował bowiem groźne wypadki. Zginęły w nich co najmniej dwie osoby, a kilkanaście zostało poważnie rannych.

d2dx1s4

Gdy wieści o skandalicznym zachowaniu syna doszły w końcu do uszu Nicolae Ceaușescu, ten niezbyt się nimi przejął. Poradził jedynie synowi, by przestał pić i wziął się do roboty. Rzecz jasna niczego to nie zmieniło, a wytypowany na następcę Słońca Karpat mężczyzna przekraczał kolejne granice.

Nicolae Ceauşescu ani myślał karać syna za jego postępowanie Romanian National Archives
Nicolae Ceauşescu ani myślał karać syna za jego postępowanie Źródło: Romanian National Archives

Lista wykorzystanych seksualnie kobiet stawała się coraz dłuższa. Wśród ofiar znalazła się nawet pięciokrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich w gimnastyce Nadia Comăneci. Według jej matki "czerwony książę" sprowadził dziewczynę do swojej posiadłości w Sibiu, gdzie była regularnie bita i gwałcona.

d2dx1s4

Dziesiątki zabitych i setki rannych

Całości obrazu pijaka, gwałciciela i okrutnika dopełnia uzależnienie Nicu od hazardu. W czasie gdy Rumuni głodowali, on potrafił jednego wieczoru przegrać setki tysięcy dolarów w Monte Carlo czy Las Vegas.

Właśnie na takich "rozrywkach" mijały mu kolejne lata, aż nadszedł grudzień 1989 r. W obliczu upadku dyktatury Nicu odwdzięczył się ojcu, do końca stojąc u jego boku. Popełnił przy tej okazji kolejną zbrodnię.

Nicu Ceaușescu wraz z rodzicami podczas wizyty w Mołdawii. Rok 1976 Ion Chibzii
Nicu Ceaușescu wraz z rodzicami podczas wizyty w Mołdawii. Rok 1976 Źródło: Ion Chibzii

Na jego rozkaz w Sibiu otwarto ogień do demonstrantów. Zginęło co najmniej 89 ludzi, a 219 zostało rannych. Po zmianie ustroju syn obalonego dyktatora stanął przed sądem, który skazał go na 20 lat odsiadki. Mimo to Nicu już dwa lata później znów był na wolności – wyszedł z powodu problemów zdrowotnych.

d2dx1s4

Nie cieszył się jednak długo wolnością. Zmarł 26 września 1996 r. w jednym z wiedeńskich szpitali. Bezpośrednią przyczyną zgonu była marskość wątroby.

.

Rafał Kuzak – historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski, mitów i przekłamań. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek "Przedwojenna Polska w liczbach" oraz "Wielka Księga Armii Krajowej".

ZOBACZ TEŻ: Mercedes 350 SL Ceausescu na aukcji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj