Trwa ładowanie...
d42yxob
30-01-2020 19:10

Pierwsze kroki w skautostwie. Część pierwsza, obejmująca: zawiązanie i prowadzenie patrolu oraz egzamin młodzika

książka
Oceń jako pierwszy:
d42yxob
Pierwsze kroki w skautostwie. Część pierwsza, obejmująca: zawiązanie i prowadzenie patrolu oraz egzamin młodzika
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.

Reprint wydania z 1916 roku "Pierwsze kroki w skautostwie. Część pierwsza, obejmująca: zawiązanie i prowadzenie patrolu oraz egzamin młodzika"

Rzecz ta została opracowana jako praktyczny podręcznik, z którego pomocą zarówno instruktor, jak i nie mający dużego o skautostwie pojęcia świeżo obrany patrolowy — tam zwłaszcza, gdzie brak starszego instruktora — będzie mógł nowozaciężnych chłopców przygotować na skautów najniższego stopnia, czyli “młodzików.”
Książeczka ta jest przeznaczona nie tylko dla oficerów skautowych i patrolowych, ale również dla najszerszego ogółu skautów, dla których będzie treściwym przedstawieniem skautostwa.
Napisałem ją na podstawie czteroletniego doświadczenia w prowadzeniu pracy skautowej, częściowo zaś przytym korzystałem ze swoich artykułów, które w latach 1911 i 1912 wydrukował wychodzący we Lwowie “Skaut.”

Rysunki na str. 26 i 65 są z dzieł jen. Baden-Powella.
W Pittsburghu, w grudniu 1915 r.,

Andrzej Małkowski

Pierwsze kroki w skautostwie. Część pierwsza, obejmująca: zawiązanie i prowadzenie patrolu oraz egzamin młodzika
Numer ISBN

978-83-8095-533-2

Wymiary

113x150

Oprawa

twarda

Liczba stron

103

Język

polski

Fragment

Przyrzeczenie skautowe.

Dopiero po zdaniu egzaminu młodzika wolno jest ciurze złożyć przyrzeczenie skautowe i od chwili złożenia go nazywać się skautem.

Trzy punkty egzaminu młodzika ciura powinien zdać naprzód przed swym patrolowym. Gdy ten przekona się, że ciura naprawdę umie wiązać bez błędów 6 węzłów, zna na wyrywki punkty prawa skautowego itd., przedstawia go skautmistrzowi (mianowanemu przez Komendę Skautową).

Skautmistrz wyznaczy jemu i innym ochotnikom dzień i godzinę na egzamin. Następnie wyznaczy dzień, w którym od ciurów, którzy dobrze zdali, odbierze w przepisany sposób przyrzeczenie skautowe.
Złożenie przyrzeczenia jest w życiu skautów poważną uroczystością: — do bractwa skautowego przystępują nowi członkowie, którzy odtąd mają przez całe życie, jak dawni rycerze, stać wiernie pod sztandarem swej ojczyzny, dla nas Polski.

Słowa przyrzeczenia są następujące: —

“Na mą cześć przyrzekam czynić wszystko, co będzie w mej mocy, by —
(1) być wiernym Bogu i Polsce,
(2) nieść chętną pomoc bliźnim w potrzebie i
(3) być posłusznym Prawu skautowemu.”

Pamiętaj, że przyrzeczeniem tym objawiasz szczerą i mocną wolę być skautem przez całe życie i starać się jak najbardziej, mimo wszelkie trudności, czynami urzeczywistnić ideał skauta, o którym mówi Prawo skautowe.

Pierwszy punkt przyrzeczenia nie tylko zakazuje ci zaparcia się Boga i Polski, ale również każe tak żyć usiłować, jak tego Bóg i Ojczyzna wymaga. Drugi punkt nie pozwala ci być samolubem, lecz każe być uczynnym — usłużnym dla bliźnich — czego również wymaga trzecie prawo skautowe.
Uwagi dla instruktorów: — Należy pamiętać, że do przyrzeczenia skautowego może stanąć chłopiec, który skończył 12 lat życia. Chłopcy młodsi z reguły nie są jeszcze w stanie zrozumieć Prawa skautowego i dlatego przyrzeczenia posłuszeństwa mu składać nie mogą. Chłopców w wieku od lat 9 do 12 należy organizować w patrole “wilcząt” i odbierać od nich przyrzeczenie, które brzmi: —

“Na mą cześć przyrzekam czynić wszystko, co będzie w mojej mocy, ażeby —

(1) spełniać obowiązki względem Boga i Polski i
(2) wyświadczać codzień komuś przyjacielską usługę.”

Mimo ukończenia 12 roku życia, skautmistrz może odroczyć odebranie przyrzeczenia od chłopca, co do którego posiada poważne wątpliwości, czy będzie umiał postępować zgodnie z przyrzeczeniem.
Akt odebrania przyrzeczenia odbywa się w obecności całej drużyny, można zaś go połączyć np. z popisem skautowym, zaprosić nań rodziców skautów, lub w inny sposób starać się podkreślić jego uroczystość.

Dobrze też jest naznaczyć dzień przyrzeczenia na którą z rocznic narodowych, albo na tydzień, w który rocznica wypada. Następujące rocznice mogą przypomnieć wielkie czyny naszego narodu: —

22 stycznia (1863, wybuch powstania “styczniowego.”)
24 stycznia (1588, Jan Zamoyski bije Austryjaków pod Byczyną).
15 lutego (1386, chrzest Jagiełły).
24 marca (1794, przysięga Tad. Kościuszki).
1 kwietnia (1656, śluby Jana Kazimierza; koronacja Matki Boskiej na królowę Korony Polskiej).
4 kwietnia (1794, Kościuszko bije Moskali pod Racławicami).
3 maja (1791, konstytucja “trzeciego maja”).
8 maja (święto patrona Polski, św. Stanisława).
1 lipca (1569, Unja Lubelska — połączenie się Litwy z Polską).
15 lipca (1410, Jagiełło bije Krzyżaków pod Grunwaldem).
17 lipca (1659, złączone siły Polski, Litwy i Ukrainy biją Moskali pod Konotopem).
12 września (1683, Jan Sobieski bije Turków pod Wiedniem).
16 września (1658, Umowa Hadziacka — złączenie się Ukrainy z Rzeczpospolitą Polską).
10 października (1413, Unja Horodelska Litwy z Polską).
10 listopada (1444, król Władysław ginie pod Warną).
28 listopada (1561, Inflanty przystępują do unji z Rpltą Polską).
29 listopada (1830, wybuch powstania “listopadowego”).
26 grudnia (1655, Szwedzi odstępują od oblężenia Częstochowy).

Po złożeniu przyrzeczenia chłopiec zostaje młodzikiem, czyli skautem najniższej klasy.
Dostaje też oznakę, którą stanowi mała mosiężna lilijka. Powinien ją zawsze nosić zarówno w stroju skautowym, jak i w cywilnym, na lewej piersi. Ma mu ona przypominać, że zawsze i na każdym miejscu powinien być skautem i swoim postępowaniem nie uchybić dobrej sławie skautostwa.
Organizacja Boy Scouts of America każe w przyrzeczeniu dodać, że skaut “będzie starał się o rozwój siły swego ciała, przytomności umysłu i prawości moralnej.” Pierwszą z tych rzeczy urzeczywistniają ćwiczenia, zabawy i obozy skautowe, drugą — hasło “czuwaj,” trzeciej wymaga dziesiąte prawo skautowe. Ponieważ inne narodowe skautostwa przyjęły tekst baden-powellowskiego przyrzeczenia skautowego, przeto i my zrobiliśmy to samo.

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42yxob
d42yxob
d42yxob