Trwa ładowanie...

Pierwsza polska krzyżówka ma 94 lata. Czy potrafisz ją rozwiązać?

31 stycznia 1925 roku na łamach "Kurjera Warszawskiego" ukazała się pierwsza polska krzyżówka. Czy bylibyście w stanie ją rozwiązać? Sprawdźcie!

Pierwsza polska krzyżówka ma 94 lata. Czy potrafisz ją rozwiązać?Źródło: Pixabay.com
d241hfg
d241hfg

Pierwsza krzyżówka na świecie ukazała się w 1913 roku w magazynie "New York World". Stworzył ją Amerykanin Arthur Wynne, redaktor działu "sztuczki i kawały". Okazała się strzałem w dziesiątkę. Czytelnicy tak bardzo pokochali nową łamigłówkę, że w 1924 roku ukazała się książka "Crossworld puzzle", zawierająca 50 krzyżówek publikowanych dotychczas w "New York World". Wynalazek nie został opatentowany. Szybko podchwycili go Brytyjczycy, którzy rozpowszechnili nową rozrywkę w Europie.

new york world
Źródło: new york world

W Polsce po raz pierwszy z krzyżówką mieli do czynienia czytelnicy "Kurjera Warszawskiego", który 31 stycznia 1925 roku w dziale zadań redagowanym przez Karola Hoffmana, opublikował pierwszą "łamigłówkę krzyżową". Nie podano nazwiska jej twórcy, za to redakcja ufundowała 5 nagród dla osób, które nadesłały poprawne rozwiązanie:

"5 cennych nagród, w tej liczbie kwartalna prenumerata Kurjera i nagrodzone dzieło Żeromskiego Wiatr od morza. Termin, wyjątkowo, 2-tygodniowy".

Zobacz także: Dlaczego zebra ma paski? Nowe wyjaśnienie ekspertów

Niestety nie udało nam się znaleźć informacji o tym, kto zdobył nagrody, ani czy w ogóle komuś udało się rozwiązać zadanie. Krzyżówka nie jest łatwa, a hasła typu "Czynność, dostępna obecnie i ludziom" wydają się bardzo skomplikowane.

d241hfg

Sprawdźcie, czy uda wam się odgadnąć wszystkie wyrazy. Rozwiązania prześlijcie nam na dziejesie.wp.pl.

(Zachowana pisownia oryginalna)

WP.PL
Źródło: WP.PL

Wyrazy poziome:

  1. Twórca religji; 6. Łódź; 11. Miasto w Stanach Zjednoczonych; 12. Szorstki; 13. Raz; 14. Imię; 16. Ofiara; 17. Pierwsza i ostatnia głoska; 19. Rzeka; 20. Napój; 22. Słynna hetera, 23. Plemię indjan brazylijskich; 24. Rzeka; 27. Wyspa; 31. Rzecz zakazana; 33. Trzech park skandynawskich; 34. Wydzielina; 35. Rzeka; 37. Czynność, dostępna obecnie i ludziom; 38. Pierwotny mieszkaniec Japonii; 40. Materje chroniące; 42. Głupcy; 43. Drobny minerał.

Wyrazy pionowe:

  1. Szopa; 2. Dekretu; 3. Śpij; 4. W kierunku; 5. Zaprzeczenie; 6. Pytanie; 7. Miara; 8. Zawartość pestek; 9. Jegomoście; 10. Nazwa grecka króla perskiego; 15. Nie my; 18. Imię zdrobniałe w miejscowniku; 19. Słynny malarz fresków; 21. Narodowość; 22. Potwierdzenie; 24. Cenna tkanina; 25. Głośny kozak; 26. Uzdrowisko włoskie; 28. Władcom wiatrów; 29. Najwyższe stanowiska; 30. Stara rzecz cenna; 32. Ofiaruje; 35. Honory; 36. Okres czasu; 39. Rzeka; 41. Podziękowanie dziecka.
d241hfg

Wydaje się trudne? Na szczęście "Kurjer warszawski" przychodzi z pomocą:

"Dla odgadującego ułatwieniem będzie, jeżeli zacznie odgadywanie od wyrazów krótkich, przechodząc, na podstawie głosek otrzymanych, do – dłuższych. Czasem nałamie sobie głowy porządnie (od tego łamigłówka), przyjdzie mu jednak z pomocą słownik i encyklopedia.

A jakaż z tego korzyść? Boć i rozrywka niech korzyść przyniesie.

Oto, odgadujący przypomni sobie niejeden wyraz lub zwrot zapomniany, pozna wiele nowych z najrozmaitszych gałęzi wiedzy, a jeżeli zada sobie trud ułożenia takiej łamigłówki, to często zabawi się niespodzianemi zwrotami, skrótami i kombinacjami, które zaskoczą go przy tej, zgoła nie łatwej, pracy" [pisownia oryginalna].

kurjer warszawski
Źródło: kurjer warszawski
d241hfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d241hfg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj