Trwa ładowanie...
d4mpah7

Phillippe Besson

Francuski pisarz. W 1989 roku przeniósł się do Paryża, gdzie zaczął pracować jako prawnik i wykładowca prawa socjalnego. Rok później zajął się pisaniem swojej pierwszej powieści Pod nieobecność mężczyzn, wydanej w styczniu 2001 roku. Książka została nagrodzona Prix Emmanuel-Roblès, przyznawaną przez Akademię Goncourtów.

Miłość czytelników zaskarbił sobie kolejną powieścią zatytułowaną Jego brat, która ukazała się we Francji w tym samym roku. Ponadto, książka ta była nominowana do nagrody Femina. Od tego czasu spod jego pióra wyszły jeszcze: Babie lato (wydane w sierpniu 2002, a w 2003 roku uhonorowane Grand Prix RTL-Lire ), Chłopiec z Włoch (sierpień 2003, nominowany do nagród Akademii Goncourtów i Médicis i w 2004 roku nagrodzony specjalnym wyróżnieniem Prix Méditerranée) i ostatnia jego książka Les jours fragiles, wydana we Francji w sierpniu 2004 roku.

W ciągu ostatnich pięciu lat Besson przeistoczył się z debiutanta w pisarza znanego nie tylko we Francji, lecz także poza jej granicami. Jego książki zostały przetłumaczone już na dwanaście języków, w tym na język chiński. Malarskość opisu i siła jego przekazu sprawiły, że powieść Jego brat przełożył na język filmu Patrice Chéreau -uznany reżyser Królowej Margot i Intymności. W marcu 2003 roku za ten film Chéreau otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

Z kolei powieść Babie lato została zaadaptowana przez autora na potrzeby radiowe I była prezentowana w rozgłośni France Culture. Po jej stworzeniu Philippe Besson postanowił całkowicie poświęcić się pisaniu.

Obecnie filmowcy pracują nad kinową ekranizacją Chłopca z Włoch, a prawa do kolejnej powieści Bessona - Les jours fragiles kupiło studio Renn Productions. Zdjęcia mają rozpocząć się w 2005 roku.

d4mpah7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mpah7
d4mpah7
d4mpah7