Trwa ładowanie...
d24mxqg

Phil Knight

Phil Knight to amerykański przedsiębiorca i filantrop. Jest współzałożycielem rozpoznawalnej na całym świecie marki obuwia i odzież sportowej Nike.

Phil Knight — biografia

Phillip Knight urodził się 24 lutego 1938 roku w Portland w stanie Oregon. Skończył Cleveland Hight School, a następnie University of Oregon, gdzie studiował dziennikarstwo, a także pisał dla uniwersyteckiej gazety „The Daily Emerald”. Studia ukończył w 1959 roku.

Oprócz dziennikarstwa pasją Phila Knighta było bieganie. Jego rekord wyniósł 4 min 10 sek. w biegach średniodystansowych na milę (około 1,6 km). W 1977 roku wraz z Billem Bowermanem i Geoffem Hollisterem założył drużynę Athletics West. Phil Knight ukończył również studia ekonomiczne na Stanford Graduate School of Business.

Phil Knight posiada studio filmowe zajmujące się tworzeniem animacji poklatkowych (tzw. stop motion) Laika, noszące początkowo nazwę Will Vinton Studios od nazwiska założyciela.

Phil Knight – Nike

Pierwszym projektem zrealizowanym przez Phila Knighta we współpracy z Billem Bowermanem w 1964 roku była marka Blue Robbon Sport. Firma zajmowała się dystrybucją butów sportowych produkowanych przez japońska markę Onitsuka Tiger. Przedsiębiorstwo Phila Knighta miało charakter lokalny.

W 1971 roku firma zakończyła współpracę z Japończykami i rozpoczęła własną produkcję obuwia sportowego z linii Swoosh, którego model pokazowy stworzony do gry w piłkę nożną nazwano „Nike”. Stąd wzięła się przyjęta w 1978 roku nazwa marki, która stała się konkurentem dla znanych marek sportowych z Europy, Adidasa czy Pumy. Przez wiele lat Phil Knight był prezesem firmy, dziś natomiast pełni funkcję prezesa emerytowanego.

Dochody z koncernu Nike dały Philowi Knightowi miejsce w pierwszej 20. najbogatszych Amerykanów i pierwszej 30. na świecie, w których plasuje się od wielu lat.

Phil Knight – działalność filantropijna

Phil Knight jest znany ze swojej działalności filantropijnej. Ufundował między innymi kampus naukowy Phil nad Penny Knight Campus. Przekazał również miliony dolarów na szpitale, organizacje sportowe i uczelnie wyższe. Beneficjentami są między innymi Stanford Graduate School of Business oraz University of Oregon, na których zdobywał wykształcenie.

Phil Knight – życie prywatne

Phil Knight jest żonaty od 1968 roku z Penelope Knight. Para mieszka w La Quinta w Kaliforni. Mają trójkę dzieci. Jeden z synów Phila Knighta, Matthew zmarł w młodym wieku na zawał serca podczas nurkowania w jeziorze Ilopango. W hołdzie dla syna przedsiębiorca ufundował halę koszykarską Matthew Knight Arena.

Phil Knight – książka

W 2016 roku ukazała się autobiografia Phila Knighta „Shoe Dog”. Polski przekład został wydany jeszcze w tym samym roku pod tytułem „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE”. Publikacja jest zbiorem wspomnień i refleksji autora na temat budowania marki Nike od czasów Blue Ribbon, przez zamieszanie w śledztwo federalne, po ogromne sukcesy obuwia tak w kontekście sprzedaży, jak i współpracy z największymi sportowcami XX i XXI wieku.

Phil Knight
Data urodzenia

24.02.1938

Miejsce urodzenia

Portland

Bibliografia
d24mxqg

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24mxqg
d24mxqg
d24mxqg