Trwa ładowanie...
d1axzfu

Phil Bosmans

Phil Bosmans był belgijskim duchownym, członkiem Zgromadzenia Misjonarzy, a także poetą i prozaikiem.

Phil Bosmans – biografia

Phil Bosmans urodził się 1 lipca 1922 roku w niewielkiej belgijskiej miejscowości Gruitrode. Pochodził z niezamożnej flamandzkiej rodziny o rolniczych tradycjach. Był jednym z czworga rodzeństwa. Jako szesnastolatek Phil Bosmans przeprowadził się do Genk, a następnie, już na studia, do Rotselaar. Pobyt na uczelni opłaciła mu ciotka oraz pewien mnich z Montfort.

Phil Bosmans wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy w Montfort w 1941 roku, natomiast święcenia kapłańskie otrzymał w marcu 1948 roku w Oirschot w Holandii. Na początku lat 90. ojciec Phil Bosmans założył i przewodniczył Ruchowi Bez Nazwy. Mieszkał w klasztorze w miejscowości Kontich niedaleko Antwerpii.

Rok 1994 przyniósł wypadek samochodowy, w którym duchowny odniósł poważne obrażenia. W ich wyniku doznał paraliżu prawej strony ciała. Po długiej rehabilitacji Philowi Bosmansowi udało mu się jednak w znacznym stopniu przywrócić czucie w nodze i ręce. Do końca jednak życia pisał już lewą ręką. W roku pięćdziesiątej rocznicy swoich święceń kapłańskich Phil Bosmans został gościem króla Alberta II podczas prywatnej audiencji. Zakonnik zmarł 17 stycznia 2012 roku.

Phil Bosmans – wiersze i aforyzmy

Ojciec Phil Bosmans napisał wiele utworów wierszem i prozą, w których zawarł głębokie przemyślenia dotykające zagadnień samotności, cierpienia i odczuwania. Jego słowa mają wydźwięk nie tylko zgodny z nauką chrześcijańską, ale także ludzką naturą dobra i pragnienia odnalezienia miłości i szczęścia. Cytaty Phila Bosmansa są jednymi z najpopularniejszych wypowiedzi tego typu.

Phil Bosmans – książki

Phil Bosmans jest autorem wielu książek. Do najciekawszych należą „God niet te geloven” przetłumaczone na język polski jako „Bóg, któremu wierzymy” (1996) czy też „In liefde weer mens Wordem”, czyli „Tylko miłość czyni cię człowiekiem” (2000).

Ponadto ukazało się wiele książek będących formą wywiadu z Philem Bosmansem, między innymi „Rozmowy do-prawdy”, w której rozmowę prowadzi Katarzyna Szymańska-Borginon.

d1axzfu

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1axzfu
d1axzfu
d1axzfu
d1axzfu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj