Kariera pisarska
Jako pisarka Konopnicka debiutowała w 1870 r. wierszem pt. "Zimowy poranek" przychylnie przyjętym przez krytykę. Kolejnym cyklem lirycznych wierszy "W górach" zachwycał się m.in. Henryk Sienkiewicz. W latach 1881, 1883 i 1886 ukazały się kolejne serie jej poezji. Nowele pisała od początku lat osiemdziesiątych XIX wieku aż do śmierci.
Konopnicka nazywana była "córeczką romantyków", kontynuatorką dzieła Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego, "wieszczem pokolenia", autorką "wierszowanych lekcji ojczystej historii". Autorka "Roty" była bez wątpienia najpopularniejszą i najchętniej czytaną pisarką swoich czasów.
Maria Konopnicka jest autorką utworów liryków stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii". Nie można też zapomnieć o jej słynnych utworach pisanych dla dzieci i młodzieży - "Sierotce Marysi i siedmiu krasnoludkach", "Naszej szkapie", "O Janku Wędrowniczku", "Na jagody".