Trwa ładowanie...
d1nbmm4
6 lipca 2012, 00:00

Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia

książka
Oceń jako pierwszy:
d1nbmm4
Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia
Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Nowy model pedofilii oparty na wynikach badań przeprowadzonych wśród wszystkich osadzonych w polskich więzieniach pedofilów!

Czy skłonność do pedofilii jest wrodzona czy nabyta?
Jakie mechanizmy psychologiczne rządzą postępowaniem pedofilów?
Czy ofiara nieuchronnie staje się sprawcą?

Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć prof. Maria Beisert, niekwestionowany autorytet w dziedzinie seksuologii. Na podstawie wyników gruntownych badań, przeprowadzonych wśród osadzonych w polskich więzieniach pedofilów, proponuje nowy, autorski model genezy tego zaburzenia i przedstawia mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne za krzywdzenie najmłodszych. Prezentuje najważniejsze współczesne koncepcje psychologiczne, konfrontuje je z wynikami badań, a także omawia różne możliwe przyczyny powstawania pedofilii.

Pedofilia jest zjawiskiem należącym do obszaru patologii – oto główna myśl, na której opiera się książka. Jest zjawiskiem ocenianym negatywnie, ponieważ szkodzi zdrowiu i narusza dobrostan wszystkich uczestników kontaktu seksualnego. Aby ich ochronić potrzebna jest rzetelna wiedza. Stąd – przeprowadzając szeroko zakrojone badania w zakładach karnych – autorka poszukiwała odpowiedzi na pytanie dlaczego ludzie dorośli, w tym wypadku mężczyźni, zamiast poszukiwać dojrzałego partnera seksualnego wykorzystują seksualnie dzieci. Co o tym decyduje? Czy biologia, czy środowisko?
Odpowiedzi okazały się zaskakujące. Nie udało się wyłonić jednego prostego mechanizmu odpowiedzialnego za powstanie pedofilii. Jest ich kilka, a znajomość każdego z nich okazała się niezbędna w procesie rozpoznawania zjawiska. Czytelnik może przekonać się na ile różnice temperamentalne wyjaśniają działania sprawców, ile znaczą wpływy rodziców, w jaki sposób zdolność radzenia sobie ze stresem, empatia i asertywność stają się niebezpiecznymi kompetencjami osobistymi dorosłych mężczyzn – sprawców, które „pomagają” skutecznie angażować dziecko w aktywność seksualną. I ostatecznie dowiedzieć się – co jest zwykle najbardziej kontrowersyjnym wątkiem – czy pedofile byli sami kiedyś ofiarami pedofilów.
Książka jest przeznaczona głównie dla osób, które z racji wykonywanego zawodu (psycholodzy, nauczyciele, lekarze, prawnicy, pedagodzy, pracownicy socjalni, psychoterapeuci) lub pełnionych funkcji (kuratorzy, policjanci, dyrektorzy zakładów karnych, sędziowie) potrzebują rzetelnej wiedzy o pedofilii, jej genezie, postaciach i konsekwencjach. Dla studentów stanowić może podręcznik opisujący patologię seksualną. Książka powinna ułatwić postawienie diagnozy, wydanie opinii, ferowanie i uzasadnianie wyroków, rozpoznanie zaburzeń oraz skuteczną pomoc sprawcom. Autorka położyła w niej nacisk na dostarczenie informacji tym, którzy mają największy wpływ na ludzkie losy.

Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia
Numer ISBN

978-83-7489-366-4

Wymiary

165x235

Gatunek

Psychologia

Oprawa

1

Liczba stron

376

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4
d1nbmm4
d1nbmm4
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj