Trwa ładowanie...
d2z2j52

Paweł Wieczorkiewicz

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Paweł Piotr Wieczorkiewicz to jeden z najbardziej znanych polskich historyków. Sowietolog, marynista, profesor na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego i wykładowca Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Znany z licznych publikacji na temat historii krajów Polski i Rosji i ZSSR.

Paweł Wieczorkiewicz – biografia

Paweł Wieczorkiewicz urodził się w Warszawie, gdzie ukończył XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja, a później Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jego rodzicami byli profesor Bronisław Wieczorkiewicz, językoznawca, badacz gwary warszawskiej i Halina Natalia Bojarska z domu Marczak. Pradziadkiem Pawła Wieczorkiewicza był Michał Marczak, uznany historyk bibliotekarz-archiwista, który również publikował. Dorastając w takim domu naturalnym wyborem dla młodego Wieczorkiewicza była historia i kierunki jej pokrewne, które od początku interesowały przyszłego profesora. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim Paweł Wieczorkiewicz uzyskał doktorat za pracę ''Polityka rosyjska wobec Królestwa Polskiego w latach 1909-1914'' i habilitację za pracę ''Wielka Czystka a Armia Czerwona''. Paweł Wieczorkiewicz profesorem został w 2003 roku, zawodowo związując się z macierzystym Uniwersytetem Warszawskim, w którym pełnił funkcję Członka Rady Wydziału Historycznego UW, Rady Naukowej UW oraz Rady Naukowej Wydziału Krajów Rozwijających się UW. Ponadto, w latach 1996 – 2002 był wicedyrektorem Instytutu Historycznego UW, a 16 stycznia 2004 roku otrzymał nominację na profesora nauk humanistycznych, przyznawaną przez Prezydenta RP. Pod koniec lat 70 Paweł Wieczorkiewicz objął funkcję II sekretarza Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR na Wydziale Historii UW, którą sprawował do 1989 roku. Z tamtego okresu znany jest fakt, kiedy podczas stanu wojennego Wieczorkiewicz nie wystąpił z partii, żeby pomagać m.in. Janowi Żyranowi. Historyk opowiadał się za pełną lustracją z podziałem na tych, którzy donosili na innych i na tych, którzy zostali do tego zmuszeni. Paweł Wieczorkiewicz zmarł w Warszawie w nocy z 22 na 23 marca 2009 po przegranej walce z chorobą nowotworową. Pogrzeb odbył się 31 marca 2009 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Paweł Wieczorkiewicz – poglądy

Poglądy Pawła Wieczorkiewicza często wzbudzały kontrowersję i głośną dyskusję. Jako ekspert w dziedzinie Związku Radzieckiego uważał Armię Czerwoną za okupacyjną, a zbrodnie komunistyczne często porównywał do tych dokonanych przez nazistów. Często również nie zgadzał się z usprawiedliwianiem komunizmu, jednocześnie przyznając, że do końca nie pogodził się ze stratą przez Polskę Wilna i Lwowa. Krytykował wybuch Powstania Warszawskiego, za głównych winowajców uznając kierownictwo AK. Ponadto uważał akcję ''Burza'' za bezzasadną, a winą za jej przebieg obarczał generała Sikorskiego i marszałka Śmigłego-Rydza. Największe kontrowersje wzbudziła jednak teza, w której Paweł Wieczorkiewicz twierdził, że w roku 1939 Polska powinna przyłączyć się do Trzeciej Rzeszy, zgodzić się na włączenie Gdańska do Niemiec i wspomóc nazistów w walce ze Związkiem Radzieckim.

Paweł Wieczorkiewicz – prasa/telewizja/radio/film

Paweł Wieczorkiewicz jest autorem niezliczonej ilości publikacji zarówno na tematy historyczne, jak i polityczne. Pisał m.in. dla: Rzeczpospolitej, Życia Warszawy, Przeglądu Historycznego, Wprost, Naszego Dziennika, Polski Zbrojnej, Gościa Niedzielnego czy Super Expressu. Poza prasą Paweł Wieczorkiewicz regularnie udzielał swoich wypowiedzi Polskiemu Radiu, gdzie komentował bieżące wydarzenia polityczne. Ponadto historyk prowadził program ''Poprawka z historii'' w stacji ''Kino Polska'' gdzie opowiadał o historycznych korzeniach omawianych filmów. Paweł Wieczorkiewicz współpracował również z TVP Historia, udzielając się w roli eksperta i komentatora. W tej samej roli wystąpił także w filmach m.in. Niewypowiedziana Wojna (2002), Generał – zamach na Gibraltarze (2009) czy Towarzysz Generał (2009) gdzie udzielił wypowiedzi autorskich. Paweł Wieczorkiewicz jest także autorem scenariusza do spektaklu ''Słowo Honoru'' z 2006 roku.

Paweł Wieczorkiewicz – odznaczenia

W 2002 roku Paweł Wieczorkiewicz otrzymał Nagrodę Krajową Przeglądu Wschodniego, a jego największym osiągnięciem jest Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski, który otrzymał 24 lutego 2009 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pracy dydaktycznej i naukowej oraz za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski.

Paweł Wieczorkiewicz – książki

Paweł Wieczorkiewicz znany jest z obszernej bibliografii, w której skupia się opisaniu historii Polski, Rosji, ZSRR, jak i historii militariów ze szczególnym nastawieniem na marynarkę wojenną. Jak często mówił, w dziedzinach tych wyspecjalizował się pod okiem profesora Ludwika Bazylowa. Do najbardziej znanych książek Pawła Wieczorkiewicza należą ''Historia polityczna Polski 1935 – 1945'', ''Historia Rosji'', ''Kto rządził Polską? i seria ''Historia wojen morskich'''.

d2z2j52

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj