Trwa ładowanie...
d422vv1

Pavel Nedved

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Pavel Nedved charakteryzował się wspaniałym przyspieszeniem na boisku. Jego rajdy nierzadko zakończone były celnymi strzałami na bramkę. To o Pavle Nedvedziu powiedziano kiedyś ”ten chłopak biega chyba nawet przez sen”.

Pavel Nedved - biografia

Pavel Nedved rozpoczął treningi piłkarskie w klubie, w którym grał jego ojciec, obecnie piątoligowym. Dosyć wcześnie próbowano zwerbować go do drugiej ligi. Vaclav Nedved nie zgadzał się na propozycje trenerów klubów ze względu na obawę przerwania nauki przez syna. Pavel Nedved nie ukończył klasy w wieku 16 lat, nie dokonano więc transferu do Sparty Praga. Gdy zdobył średnie wykształcenie, młody piłkarz dołączył do zawodników Dukli (ówczesnej potęgi piłkarskiej), odbył służbę wojskową i przeniósł się do wyczekującej na niego Sparty.

W tym samym roku wziął ślub - od 1994 roku żoną Pavla Nedveda jest Ivana Nedved. Para doczekała się córki i syna o tych samych imionach.

Pavel Nedved - kariera

Pavel Nedved zadebiutował w reprezentacji kraju w wieku 21 lat w meczu z Irlandią. W 1996 roku zdobył z kolegami z drużyny wicemistrzostwo Europy. Posypały się propozycje od klubów z Koszyc, Eindhoven, Rzymu. Z Lazio Rzym pod okiem rodaka, Zdenka Zemana, Pavel Nedved wygrywał mecze o mistrzostwa Włoch i zdobywał puchary. W 2001 roku zastąpił Zinedine Zidane w Juventusie Turyn, odrzucając propozycję Manchester United. Poprowadził zespół do finału Ligi Mistrzów, w którym nie zagrał ze względu na żółtą kartkę. Pavel Nedved zakończył karierę piłkarską po odejściu z Juventusu w 2009 roku. Zaczął amatorsko biegać w maratonach, np. w Pradze w 2012 roku (jego czas wyniósł 3:50:02). Niespodzianką dla fanów jednego z najlepszych pomocników w Europie była decyzja o powrocie do piłki nożnej i zasileniu szeregów FK Skalna w 2017 roku.

Pavel Nedved – ciekawostki

Co warto wiedzieć o Pavle Nedvedziu:

  • Na początku XX wieku grający w Juventusie Pavel Nedved zarabiał rocznie równowartość przeciętnego wynagrodzenia w Czechach za 1164 lata. Był najlepiej opłacanym piłkarzem ze swojej ojczyzny.
  • W 2010 roku nakładem SQN Sine qua non Wydawnictwo ukazała się książka Pavla Nedveda ”Pavel Nedved. Piłkarze odchodzą, mężczyźni zostają, czyli moje zwyczajne życie”. Autobiografia skromnego czeskiego pomocnika zainteresuje z pewnością nie tylko fanów piłki nożnej.
  • Pavel Nedved pracował jako wiceprezes Juventusu Turyn.
  • Pavel Nedved jest laureatem m.in. Złotej Piłki (2003).
Pavel Nedved
Data urodzenia

30.08.1972

Miejsce urodzenia

Cheb, Czechosłowacja

Bibliografia
d422vv1

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d422vv1
d422vv1
d422vv1