Trwa ładowanie...
francja
23-04-2010 13:28

Paul Ricoeur nie żyje

Paul Ricoeur nie żyjeŹródło: Inne
d1lieef
d1lieef

Paul Ricoeur, jeden z największych filozofów francuskich drugiej połowy XX wieku, zmarł we śnie, w nocy z czwartku na piątek, w swym domu w podparyskim Chatenay Malabry. Miał 92 lata.

Uznanie przyniosły Ricoeurowi jego prace dotyczące hermeneutyki. Uprawiał ją wychodząc od fenomenologii Edmunda Husserla i filozofii egzystencjalnej. Deklarował, że jest myślicielem chrześcijańskim i szczególne miejsce w jego twórczości zajmowały interpretacje Biblii. Przyczynił się do zbudowania teorii mitu jako żywej struktury, która odsłania prawdę o człowieku. Pisał o polityce, psychoanalizie, teorii literatury i lingwistyce. Był protestantem pacyfistą - zmobilizowany w 1939 roku, cztery lata spędził w Niemczech w obozie jenieckim. Po wyzwoleniu znalazł się zespole pisma „Esprit”, założonego przez swego przyjaciela Emmanuela Mouniera.

Od 1956 roku pracował na Sorbonie, skąd przeniósł się na uniwersytet w Nanterre, gdzie rozpoczęła się rewolta studencka w maju 1968 roku. Podał się do dymisji w roku 1970. Wykładał na uczelniach amerykańskich (Chicago i Yale), w belgijskim Louvain, w Genewie i Montrealu.

Występował przeciwko wojnie w Algierii i w Bośni. W latach 70. jako przedstawiciel Amnesty International jeździł do Czech bronić działaczy Karty 77. Przyjaźnił się z ks. Józefem Tischnerem, brał udział w filozoficznych kolokwiach z udziałem Jana Pawła II w Castel Gandolfo.

Po polsku ukazały się jego prace: Symbolika zła (1986), Egzystencja i hermeneutyka (1975), Język, tekst, interpretacja (1989), Podług nadziei. Odczyty, szkice, studia (1991), Myśleć biblijnie (1999), Krytyka i przekonanie (2003), Drogi rozpoznania (2004), Refleksja dokonana (2005).

d1lieef
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lieef

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj