Trwa ładowanie...
d43uvbn

Paul McCartney

Megafon.pl Materiały Prasowe
Źródło: Megafon.pl Materiały Prasowe

Paul McCartney gra na fortepianie, gitarze basowej oraz elektrycznej, komponuje, śpiewa, uczy muzyki. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii największy sukces w historii muzyki (największa ilość sprzedanych płyt). Paula McCartneya znajdziemy także w rankingu 100 żyjących geniuszy, a także w prestiżowym Rock and Roll Hall of Fame.

Paul McCartney - biografia

Sir James Paul McCartney przyszedł na świat w rodzinie pielęgniarki o irlandzkich korzeniach. Gdy miał 15 lat, wybrał się na festyn w Woolton. John Lennon należał wówczas do zespołu The Quarrymen i to właśnie 6 lipca 1957 roku na imprezie dobroczynnej chłopcy się poznali. Początkowo rodzice Paula McCartneya i Johna Lennona nie byli pozytywnie nastawieni do nowej przyjaźni. Rozpoczęła się współpraca młodzieńców, wspólne pisanie piosenek oraz próby formacji w salonie domu rodziców Paula McCartneya, dzięki któremu do grupy dołączył George Harrison, gitarzysta prowadzący, a następnie Stuart Sutcliffe, basista. Zespół testował m.in. nazwę The Silver Beetles.

Ciekawostką jest miejska legenda, według której Paul McCartney nie żyje od 1966 roku. Po wypadku samochodowym miał go ponoć zastąpić sobowtór, William Campbell.

Paul McCartney – kariera The Beatles

Paul McCartney, John Lennon, George Harrison i Ringo Starr rozpoczęli działalność jako The Beatles w wymienionym składzie w 1962 roku, grając przede wszystkim rock'n'roll. Początkowo występowali, ubrani w skóry, ale manager skłonił ich do zmiany wizerunku i wkładania garniturów. Rozpoczęła się Beatlemania, zbiorowa histeria fanek na koncertach The Beatles, którzy prędko podbili rynki muzyczne Wielkiej Brytanii i USA, bijąc rekordy popularności i okupując listy ”Billboardu”. Stopniowo muzyka Paula McCartneya i pozostałych członków zespołu ewoluowała – słychać było więcej bluesa, awangardy, barokowego popu czy wpływy muzyki indyjskiej, a teksty piosenek stawały się znacznie ambitniejsze.

W trakcie kariery The Beatles spotkali na swej drodze Boba Dylana, Elvisa Presleya, napisali również pierwszy hit The Rolling Stones. Od czasu ostatnich koncertów w 1966 roku zespół skupił się na działalności studyjnej. Powstały wtedy najlepsze albumy koncepcyjne The Beatles, a także hymn ruchu hippisowskiego. Po śmierci managera zapanował chaos, we wrześniu 1969 roku z grupy odszedł John Lennon, a w kwietniu 1970 roku Paul McCartney, co oznaczało koniec The Beatles.

Paul McCartney – kariera solowa i życie prywatne

Paul McCartney założył zespół The Wings w 1971 roku. Przez 10 lat istnienia formacji (i 12 wypuszczonych krążków) w jej skład na stałe wchodziła była żona Paula McCartneya, Linda oraz Denny Laine. Po rozpadzie The Beatles Paul McCartney wydał łącznie 36 płyt, komponował utwory elektroniczne, muzykę poważną, a także filmową, bardzo dużo koncertował (m.in. w Kijowie), współpracował z Michaelem Jacksonem i Steviem Wonderem.

Paul McCartney miał trzy żony (od 2011 roku Nancy Shevell) i czworo dzieci, z których największą sławę zdobyła projektantka mody, Stella McCartney. Piosenkarz sporo maluje, jest wegetarianinem, aktywnie działa na rzecz obrony praw zwierząt, np. zabijania fok, uczestniczy w kampaniach przeciw stosowaniu min lądowych czy rosnącemu długowi krajów trzeciego świata. Paul McCartney (wraz z Philipem Ardaghem) jest autorem ilustrowanej książki o walczącej o wolność zwierząt wiewiórce. Paul McCartney znajduje się na pierwszym miejscu listy najbogatszych wokalistów świata, wyprzedzając Bono z U2. Jako właściciel firmy MPL Communications Paul McCartney posiada prawa autorskie do musicali oraz wszystkich piosenek autorstwa Buddy'ego Holly'ego.

Paul McCartney
Data urodzenia

18.06.1942

Miejsce urodzenia

Liverpool

Bibliografia
d43uvbn

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43uvbn
d43uvbn
d43uvbn