Trwa ładowanie...
d4bec6h
d4bec6h

Patron

książka
Oceń jako pierwszy:
Patron
Rok wydania
Autorzy
83-0730-392-X_71836_F.jpg
Inne

Julian Rotas, młody warszawski dziennikarz, żyje właściwie z dnia na dzień. Praca w dziale miejskim dużego dziennika nuży go, mieszkanie z babką dewotką irytuje, a samotność i nieudane próby publikowania swojej twórczości - przygnębiają. Nadzieję pokłada jeszcze w powieści o życiu Christophera Marlowe'a - współczesnego Szekspirowi dramaturga i poety, zdaniem wielu literackich autorytetów przewyższającego nawet talentem autora Makbeta - którą wysyła kolejnym wydawcom.

Jego Marlowe, autor Tragicznych dziejów doktora Fausta, podobnie jak Faust, postanawia związać się z Księciem Ciemności. Raczej niespodziewanie w życiu Juliana Rotasa zachodzą duże zmiany: spotyka kobietę swego życia, zostaje laureatem prestiżowej nagrody literackiej, a za sprawą Henryka Stockenhausena, znanego agenta i patrona artystów, jego powieść znajduje wydawcę.

Kariera Rotasa wygląda obiecująco, a przeszkody piętrzące się dotychczas na jego drodze znikają z tajemniczą łatwością. Wszystko rozwija się doskonale do momentu, gdy Stockenhausen, opiekun i przewodnik młodego twórcy, odsłania swe prawdziwe oblicze. Oblicze tego, o którym Pismo mówi obrazowo, że "jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć".

Autor Patrona posłużył się formułą "powieści w powieści". Równolegle kreśli dzieje Marlowe'a i jego współczesnego odpowiednika, Juliana Rotasa, przyglądając się z pewnego oddalenia konsekwencjom ich decyzji. Jednak prawdziwym alter ego obu postaci jest Faust. A wraz z postacią Fausta pojawia się nieuchronnie pytanie o wolność wyboru i cenę, jaką trzeba za to zapłacić.

Patron
Numer ISBN

83-0730-392-X

Wymiary

125x195

Gatunek

Fantasy & SF,Powieści i opowiadania

Oprawa

1

Liczba stron

276

Podziel się opinią

Share
d4bec6h
d4bec6h
d4bec6h
d4bec6h