Trwa ładowanie...
d260rwo

Paolo Sorrentino

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Paolo Sorrentino jest włoskim reżyserem, znanym głównie z "Wielkiego piękna", "Wszystkich odlotów Cheyenne'a", "Boskiego" i "Młodości" z Michaelem Cainem i Harveyem Keitlem. W rolach drugoplanowych wystąpiły Rachel Weisz i Jane Fonda.

Paolo Sorrentino - życiorys

Paolo Sorrentino urodził się 31 maja 1970 r. w Neapolu. Jego debiut jako scenarzysty miał miejsce w 1998 r., kiedy napisał komedię "Polvere di Napoli". Pod koniec lat 90. kręcił filmy krótkometrażowe takie jak "L'amore non ha confini" i "La notte lunga". Pierwszym pełnometrażowym filmem Paolo Sorrentino był "O jednego więcej" z 2001 r., za który reżyser otrzymał nagrodę Nastro D'Argento.

Ma żonę Danielę D'Antonio i dwoje dzieci: Annę i Carla.

Paolo Sorrentino - filmy

Filmy Paola Sorrentina otrzymały liczne wyróżnienia. W uznaniu dla "Wielkiego piękna" z 2013 r. reżyserowi wręczono Oscara, Złoty Glob, nagrodę BAFTA, dwie Europejskie Nagrody Filmowe (za film i za reżyserię), cztery statuetki David di Donatello i Amandę. W Cannes doceniono "Wszystkie odloty Cheyenne'a" z Seanem Pennem w roli głównej oraz film "Boski". Ten pierwszy otrzymał także nagrodę Davida di Donatella (podobnie jak film "Skutki miłości", który został wyróżniony aż trzykrotnie). Fundacja Mimmo Rotelli wybrało serial "Młody papież" Sorrentina do swojej nagrody na festiwalu w Wenecji, natomiast publiczność w Karlowych Warach "Młodość". Filmy Paola Sorrentina był również wielokrotnie nominowane.

Filmografia Paola Sorrentina składa się m.in. z:

Paolo Sorrentino lubi współpracować z tymi samymi ludźmi. W jego ekipie znaleźc można: Francescę Cimę, Nicolę Giuliano, Toniego Servillo ("O jednego więcej", "Skutki miłości", "Boski", "Gomorra" Mattea Garrone, "Wielkie piękno", "Loro"), Lucę Bigazzi, Giogiò Franchiniego, Cristiana Travaglioli i Lina Fiorita.

Paolo Sorrentino - książki

Książki Paola Sorrentina powstały w 2010 i 2012 r. Są to "Hanno tutti ragione" i opowiadania "Tony Pagoda e i suoi amici". W obu pojawia się postać protagonisty Tony'ego Pagody, która zbudowana jest na podstawie głównego bohatera filmu "O jednego więcej". Pagoda jest młodym piosenkarzem, który lubi brać życie garściami. Oprócz bycia gwiazdą jest też nauczycielem uwodzenia.

Na bazie swojego filmu Sorrentino napisał także "Młodość". Historia opowiada o dwóch niemłodych już przyjaciołach - kompozytorze Fredzie i reżyserze Micku, którzy wypoczywając w alpejskim kurorcie, rozmawiają o swoich niedomaganiach, wspominając dawne czasy. Sorrentino stara się w lekki humorystyczny sposób przedstawić temat przemijania.

Sorrentino opublikował również:

  • fabularyzowany scenariusz "Wielkiego piękna";
  • "Everybody's Right" - ta pozycja otrzymała nominację do Nagrody Stregi;
  • "Il peso di Dio: il Vangelo di Lenny Belardo";
  • "Il mio cinema".
Paolo Sorrentino
Data urodzenia

31.05.1970

Miejsce urodzenia

Neapol

Bibliografia
d260rwo

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d260rwo
d260rwo
d260rwo